Wycieczka do Tężni Solankowych i znaczenie wody dla organizmu człowieka

Uczniowie klasy 3 Technikum żywienia i usług gastronomicznych 12 września br. wraz z nauczycielką przedmiotów gastronomicznych panią Małgorzatą Tałejszys odbyli wycieczkę do Pijalni Wód Mineralnych i Mazurskich Tężni Solankowych. Głównym celem wyprawy było poznanie rodzajów wód mineralnych, ich właściwości leczniczych oraz wpływu na przewód pokarmowy.

 

 

 

 

Grota solna zachwyciła uczestników swoim wyglądem, morskim klimatem i walorami zdrowotnymi. Piękna pogoda sprzyjała, aby poświęcić chwilę i posiedzieć w pobliżu tężni, pooddychać powietrzem nasyconym minerałami i wzmocnić odporność. Jednogłośnie stwierdziliśmy,że okolice Gołdapi są piękne,urokliwe i zachęcają do aktywnego spędzania czasu.

Znaczenie wody dla organizmu człowieka

Organizm noworodka zawiera ok. 75% – 80% wody, dorosłego mężczyzny ok. 60%, a kobiety 54%, u ludzi starszych odpowiednio 54
i 46%. Różna jest też zawartość wody w tkankach. W tkance tłuszczowej jest ok. 10-20% wody, stąd u osób otyłych procentowy udział wody w masie ciała jest mniejszy. Ilość i rodzaj spożywanych napojów zależy od zwyczajów żywieniowych, kulturowych i upodobań.
W pożywieniu o konsystencji stałej występuje także woda, chociaż w mniejszych ilościach. Tłuszcz i cukier prawie wcale nie zawierają wody, a w niektórych warzywach i owocach jest jej ponad 90%.

Woda spełnia w organizmie następujące zadania:

– jest składnikiem budulcowym każdego organizmu;

– stanowi rozpuszczalnik składników rozprowadzanych po cały organizmie;

– jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów trawienia;

– zawartość wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym i żółci ułatwia formowanie kęsów pożywienia, przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż przewodu pokarmowego i właściwe działanie enzymów;

– pełni rolę ochronną i zwilżającą dla wielu narządów (otacza je), np. rdzeń kręgowy, gałkę oczną, mózg, płód;

– umożliwia transport składników odżywczych;

– chroni organizm przed przegrzaniem.

Jeżeli utrata wody z organizmu wynosi 10%, pojawia się pragnienie, przy utracie 20-32% wody następuje śmierć organizmu. W klimacie umiarkowanym bez dostarczenia wody można przeżyć 7 dni. Na każde 100 kcal wytworzonych podczas spalania składników pokarmowych pożywienia powstanie 14 cm szesc. wody. Najwięcej wody powstaje przy spalaniu tłuszczów 1,07 H2O, mniej z węglowodanów 0,56 g. Natomiast wody powstającej w przemianach białek jest 2 razy mniej niż potrzeba do wydalania powstałych w wyniku spalania związków azotowych rozpuszczonych w wodzie.

Przy ograniczonej podaży wody zmniejsza się objętość osocza, wzrasta w nim stężenie sodu, woda przemieszcza się do przestrzeni pozakomórkowej, następuje odwodnienie wewnątrzkomórkowe i pojawiają się objawy niedoboru wody. Zapotrzebowanie dobowe na wodę wynosi u osób dorosłych 30 cm szesc. wody na każdy 1 kg masy ciała lub 1 cm szesc. wody/ 1 kcal spożytego pokarmu lub 1/30 masy ciała.
U niemowląt zapotrzebowanie na wodę wynosi 1/10 masy ciała.

Małgorzata Tałejszys


Aktualności

Powiązane artykuły