Takie są fakty

Można dyskutować o kierunkach rozwoju czy priorytetach inwestycyjnych, jednak o liczbach się nie da. A te są jednoznacznie korzystne dla działalności Gminy. Zgodnie z opublikowanymi ogólnopolskimi rankingami wg wspolnota.org.pl, Gmina Gołdap poprawiła swoje miejsce w rankingu średnich wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

 

 

 

Z pozycji 171 z początku kadencji (wynik „starań” poprzedników) na 140 do końca 2017 roku. Zajmujemy 32. lokatę (na 180) w rankingu miast wg wydatków ze środków UE w latach 2014-2017 na mieszkańca.

Co również istotne, gmina zajmuje najlepsze w swojej historii miejsce w zestawieniu miast ze względu na wskaźnik zdolności kredytowej, tj. średni udział nadwyżki operacyjnej w dochodach ogółem 2014–2016. Za okres 2014-2016 zajmujemy 49 lokatę, w porównaniu do 251. miejsca za okres 2006-2008. Oznacza to, że mamy w tej chwili najlepszą od lat sytuację w kontekście przygotowania gminy na rozwój.

Przypominamy też, że w wojewódzkich rankingach jesteśmy wysoko, bo zajęliśmy 8. pozycję w rankingu dotyczącym dochodów własnych na mieszkańca. Gmina jest 6. miejscu w rankingu liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w 2017 roku, z przyrostem liczby podmiotów gospodarczych w stosunku do roku poprzedniego plasującym się na 4. pozycji. Jesteśmy na 4. miejscu w rankingu mieszkań oddanych do użytku (77 mieszkań).

Z kwotą 264zł, nasza gmina ma najniższe wśród gmin miejsko-wiejskich wydatki na administrację publiczną w przeliczeniu na 1 mieszkańca, tym samym jest to 1. miejsce w tym rankingu. Mniej niż Olecko, Węgorzewo, czy plasująca się na 33. miejscu gmina Miłakowo z kwotą 565zł/mieszkańca. Oznacza to, że administracja publiczna każdego mieszkańca w naszej gminie kosztuje o połowę mniej niż np. w Miłakowie. Co nie oznacza, że urzędnicy zarabiają mniej niż w innych gminach.

Jesteśmy również w czołówce gmin pod względem wydatków na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową (8. pozycja) oraz ochronę zdrowia (7. pozycja).

Red. Urząd Miejski w Gołdapi

Ogłoszenie płatne 


Aktualności

Powiązane artykuły