Azerbejdżan zwiedzanie – niezwykła aura i lokalne przysmaki

azerbejdzan
Wyjazd do Azerbejdżanu jest celem wielu amatorów podróży. Turystów do tego kraju przyciągają niezwykle interesujące zabytki, kultura, a także kuchnia. Lokalne potrawy różnią się znacząco od jadłospisu, z którym stykamy się codziennie w rodzinnych stronach-tym ciekawszym doznaniem staje się próbowanie nowych smaków oraz testowanie poszczególnych dań z menu azerbejdżańskiego. Jednak nie tylko dla jedzenia warto tutaj przyjechać – zawsze ciekawe jest poznawanie innych kultur oraz obejrzenie miejsc charakterystycznych dla danego regionu, a tych jest w Azerbejdżanie całkiem sporo. Jak powinniśmy zaplanować swoją podróż? Powinniśmy się przygotować na sporą dawkę ciekawostek i wyjątkowości.

Szeki

To miejsce jest jednym z najstarszych miast w Azerbejdżanie. Znane jest ono z rękodzieła, a zatem możemy tu podziwiać i zakupić tradycyjne szale oraz chusty, które później będziemy mogli z dumą nosić, urozmaicając nasz codzienny strój. Jednak to nie wszystko, co możemy zobaczyć w Szeki. Znajduje się tutaj bowiem również Szeki Xan Sarayi-pałac, który przetrwał do dziś, a wzniesiony został w XVIII wieku. Wnętrze jest bogato zdobione malowidłami i witrażami, które budują specyficzną atmosferę tego miejsca i sprawiają, że można wczuć się w niezwykły klimat.

Wielki Kaukaz

Azerbejdżan zwiedzanie to nie tylko zabytki, ale również niesamowite okoliczności przyrody. Wielki Kaukaz może być tego najlepszym przykładem – te majestatyczne góry mogą zrobić wrażenie na każdym miłośniku pięknych krajobrazów, ale nawet ci, którzy z naturą są raczej na bakier, powinni dostrzec niezwykłość tych przepięknych szczytów. Wielki Kaukaz zajmuje obszerne tereny i rozciąga się aż na trzy państwa, a Azerbejdżan jest właśnie jednym z nich. Ciekawostką są natomiast owocowe sady, które raczej nie kojarzą się z górami, a jednak się tutaj znajdują. Region północno-wschodni kryje nie tylko wzniesienia i rośliny, ale także tajemnicze wąwozy i wioski.

Lokalne jedzenie i alkohole

Podczas każdej podróży jeść musimy, a zatem powinniśmy zadbać o to, aby mieć okazję do skosztowania lokalnych przysmaków. W przypadku Azerbejdżanu jest to po prostu kolejne doznanie, towarzyszące podróży. Wyjątkowe naleśniki z kasztanami, czy też wędzony jesiotr i czarny kawior, to tylko niektóre z kulinarnych ciekawostek, których powinniśmy skosztować, będąc w tym kraju. Kuchnia azerbejdżańska być może jest specyficzna, ale stanowi ona kolejny etap zapoznawania się z kulturą mieszkańców. Poza tym, mamy również możliwość spróbowania miejscowych alkoholi.

Bazary

W Azerbejdżanie możemy natknąć się na wiele bazarów i nie powinniśmy ich omijać, ponieważ są to bardzo interesujące miejsca. Odzwierciedlają one całe bogactwo kulturowe tego kraju i możemy zapoznać się tutaj z używanymi lokalnie przyprawami, a także innymi produktami. Świeże owoce są dosyć tradycyjnym produktem, ale oprócz nich na bazarach sprzedaje się również konfitury, uważane przez wielu za tradycyjny specjał. Możemy również zakupić miejscowe kompoty i herbaty, a także zioła.

Azerbejdżan to miejsce bardzo bogate kulturowo. Na swojej trasie powinniśmy uwzględnić również słynne meczety, jak chociażby ten, znajdujący się w mieście Samaxi, który pamięta jeszcze VIII wiek. Warto również zwrócić uwagę na lokalne zwyczaje i życie codzienne-obserwacja innej kultury w-wydawałoby się-całkiem trywialnych sytuacjach, może być bardzo interesującym doświadczeniem, które pozwoli nam poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się jeszcze więcej. Wycieczka do Azerbejdżanu z biurem podróży może dostarczyć nam wielu wrażeń, jednocześnie odciążając nas w kwestiach organizacyjnych. Wiele atrakcji bowiem znajduje się na trasach wiodących do poszczególnych miast, a nie bezpośrednio w nich i bez właściwej znajomości regionu może być trudno je odnaleźć. Tymczasem naprawdę warto zwiedzić tak wiele, jak tylko się da. Kultura azerbejdżańska jest fascynującym zjawiskiem, podobnie jak regionalna kuchnia i przysmaki-dobrze jest postarać się o to, aby w czasie pobytu skosztować jak najwięcej miejscowych potraw.


Porady

Powiązane artykuły