Jednodniowe soczewki kontaktowe – wszystko co musisz wiedzieć

soczewki kontaktowe
Aby móc swobodnie korzystać z soczewek jednodniowych, jak i w przypadku innych rodzajów, musisz odwiedzić okulistę lub optometrystę. Specjalista za pomocą badań określi jakiego typu i z jakiego materiału powinny być zrobione twoje kontakty, aby najlepiej spełniały swoje zadanie i nie pogłębiały wady, lecz ją korygowały. Sprawdź jak używać i dbać o soczewki kontaktowe jednodniowe.

Związek idealny istnieje

Wad wzroku jest tak dużo, jak ludzi którzy je mają. Inne soczewki będą nosić osoby z wadą krótkowzroczności [soczewki sferyczne], inne cierpiące na astygmatyzm [soczewki toryczne] czy starczowzroczność [soczewki multifokalne]. Dlatego producenci nie decydują się na produkcję wszystkich typów i rozmiarów. Byłoby to nieopłacalne i niemożliwe do osiągniecia.

Rynek soczewek kontaktowych rozwija się i obecnie, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Aby jednak nie pogubić się, najlepiej rozpocząć poszukiwania od dobrze wyposażonego sklepu, oferującego asortyment różnych firm. W miejscu takim jak https://soczewki24.pl/2-soczewki-kontaktowe można szybko porównać wiele różnych producentów, co zwłaszcza na początku przygody z soczewkami może okazać się kluczowe.

To co dobre szybko się kończy

Większość oferowanych na rynku rodzajów soczewek kontaktowych jednodniowych jest przeznaczone do trybu dziennego. Oznacza to, że można je nosić maksymalnie przez 8 godzin. Większość z nich należy zdejmować na noc. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie przekraczać czasu użytkowania kontaktów wskazanego przez producenta na opakowaniu.

W niektórych przypadkach zaleca się nawet skrócony czas noszenia, zawsze po wystąpieniu niechcianych objawów. Niepodważalnym atutem soczewek jednodniowych, jest brak potrzeby pielęgnacji, a tym samym zmartwień o to, czy przechowujemy je odpowiednio oraz obaw przy zdejmowaniu.

Przygotowanie ma znaczenie

Pomimo tego, że soczewki jednodniowe, ze względu na krótszy czas ich używania są mniej narażone na zanieczyszczenia, przy zakładaniu, trzeba zachować ostrożność i sterylne warunki. Ten rodzaj kontaktów jest zwykle delikatniejszy, przez co mniej podrażnia, lecz jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju pyłki i drobnoustroje, niewidzialne gołym okiem. Soczewki kontaktowe są zawsze zapakowane pojedynczo, w sterylnych warunkach, więc wszelkie zanieczyszczenia, jakie na nich osiadają, trafiają na ich powierzchnię zaraz po otworzeniu specjalnego pojemnika.

Ważne, aby dokładnie oczyścić ręce przed ich zakładaniem. Najlepiej umyć je delikatnym mydłem i osuszyć ręcznikiem, który nie pozostawi pyłków. Niezwykle istotne jest również, aby dokładnie obejrzeć soczewkę przed jej założeniem. Produkt może być już fabrycznie uszkodzony i po nałożeniu, naruszyć powierzchnię oka. Natomiast makijaż należy rozpocząć dopiero po założeniu kontaktów.

Dzięki tym kilku zasadom, możemy znacznie ułatwić sobie korzystanie z kontaktów i zmniejszyć możliwość wystąpienia niepożądanych symptomów.


Porady

Powiązane artykuły