Wieczór Bibliotek w Szkole w Pogorzeli 

W piątek 8 czerwca po lekcjach zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej w Pogorzeli akcję w ramach Nocy Bibliotek 2018. Nasze działania objęły popołudnie i wieczór, zakończyły się o godzinie 22. Rozpoczęliśmy od zajęć inspirowanych scenariuszem ze strony organizatora akcji. Dzieci rysowały kolorową kredą na podwórku szkolnym różne symbole i podawały związek rysunku ze sobą.

 

 

 

 

 

Następnie uczestnicy podzieleni na grupy losowali rekwizyt, do którego wymyślali grę. Druga część tej zabawy miała miejsce w bibliotece – tu dzieci tworzyły wspólnie historię Kto mieszka na naszym podwórku. Tajemniczy nastrój rósł z kolejnym dokładanym zdaniem. Uwieńczeniem gry wyobraźni było wspólne czytanie książki Zofii Staneckiej Gdy pada deszcz Przejście.

Aby atmosfera nie stała się zbyt pełna grozy, kolejnym elementem wieczoru było wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy Koziołeczek. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące utworu, kolorowały rysunki związane z innymi wierszami Brzechwy, na koniec tej części wspólnie uszyły olbrzymią stonogę.

Po zajęciach siedzących należało się rozruszać, dlatego następne działania odbyły się znów na podwórku. Bawiono się w Odpowiedz na pytanie literackie, szukano ukrytych na szkolnym podwórku rekwizytów z bajek, grano w „dwa ognie”, w którym to meczu można było pozostać na boisku, jeśli sugestywnie zaprezentowało się postać z książki dla dzieci.

Wieczór zakończył Flirt z Niepodległą – gra rozwijająca wzajemne relacje przy pomocy cytatów literackich z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 roku.

Był to czas spędzony aktywnie pod każdym względem: fizycznym, umysłowym i duchowym. Wysiłek przeplatał się z odpoczynkiem przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek, posilaniu się pizzą, owocami i słodyczami.
Polska literatura, której poświęcony był ten wieczór, umiliła czas, zainteresowała i skłoniła do refleksji.


Aktualności

Powiązane artykuły