Leki przeciwzakrzepowe – na co uważać?

Stosowanie wielu leków wiąże się z pewnymi obostrzeniami, ponieważ wchodzą w interakcje z innymi lekami lub substancjami zawartymi w pożywieniu. Takie sytuacje są możliwe w przypadku leków przeciwzakrzepowych. Trzeba mieć tego świadomość i wiedzieć jak unikać takich sytuacji.

Leki przeciwzakrzepowe znane są również pod nazwą leków rozrzedzających krew, ponieważ przeciwdziałają skłonnościom krwi do zbyt mocnego krzepnięcia. Zapobiegają w ten sposób powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, które mogą wywołać zawał serca lub udar mózgu. Zaleca się stosowanie leków przeciwzakrzepowych również takim osobom, które już przeszły jedna z tych chorób, aby zminimalizować ryzyko nawrotu.

Popularne leki bez recepty to Acard i Polocard, to leki z zawartością kwasu acetylosalicylowego. Silniejsze leki przeciwzakrzepowe zawierające antagonisty witaminy K, inhibitory trombiny lub leki hamujące agregacje płytek muszą być stosowane na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Stosowanie tych leków pod kontrolą lekarza jest o tyle ważne, że musi być dobrana odpowiednia dawka, a przedawkowanie może być groźne w skutkach. Nie wolno łączyć tych leków z wieloma innymi lekami, o czym za każdym razem trzeba informować innego lekarza. Czytanie ulotek dołączonych do leków to w tym przypadku obowiązek, którego nie wolno zaniedbać. Czytamy ulotki nie tylko leków przeciwzakrzepowych, ale także te dołączone do witamin albo suplementów, które kupujemy i przyjmujemy na własną rękę. Niewłaściwe połączenie leków może prowadzić do osłabienia lub nasilenia działania leku przeciwzakrzepowego, może też sprawić, że leki przeciwzakrzepowe przestana być skuteczne.

Ostrożność w łączeniu innych leków oraz suplementów z lekami przeciwzakrzepowymi to za mało. Jest wiele ziół, przypraw, a nawet warzyw, które powinniśmy ograniczać, ponieważ dają interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Rumianek, szałwia, cynamon zawierają związki zmniejszające krzepliwość krwi, niektóre mogą zawierać te same składniki co leki. Jeśli więc przesadzimy z herbatką z rumianku lub szałwi, to możemy mieć kłopoty. Imbir zawiera tromboksan, który również rozrzedza krew. Miłorząb japoński, czosnek, żeń-szeń również nasilają działanie leków przeciwzakrzepowych, natomiast dziurawieć działa odwrotnie, osłabiając działanie leków.

Witaminy C i K osłabiają działanie leków przeciwzakrzepowych, chociaż dzieje się to w inny sposób. Witamina C osłabia działanie leku w sposób bezpośredni, natomiast witamina K powoduje zwiększenie wytwarzania czynników krzepnięcia w wątrobie i przez to zwiększa krzepliwość krwi. W przypadku witaminy K trzeba uważać na niektóre warzywa cebula, pietruszka, szczypior, szpinak, kapustne. Witaminy A i E działają przeciwzakrzepowo, a przyjmuje je zwykle w suplementach lub zestawach witamin.

Łączenie leków z lekami przeciwzakrzepowymi może być niebezpieczne nawet przy zwykłym przeziębieniu. Przyjmujemy wówczas aspirynę i inne leki przeciwzapalne, które działają przeciwzakrzepowo, często również przyjmujemy bardzo duże dawki witaminy C, która osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych. Skutki działania takiego połączenia są trudne do przewidzenia, dlatego zalecana jest ostrożność, a najlepiej konsultacja z lekarzem. O przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych informujemy nie tylko lekarza, ale również farmaceutę w aptece, wtedy unikniemy niepożądanej interakcji. Jesli chodzi o warzywa i przyprawy, to zakładamy, że lekarz dobiera dawki leków do naszego aktualnego stanu zdrowia i stosowanej diety. Z tego powodu nie zmieniamy przyzwyczajeń, nie odstawiamy warzyw, o których była mowa, ale tez nie zwiększamy ich spożycia.


Porady

Powiązane artykuły