Żywa lekcja historii to zabawa, która uczy!

W piątek, 25 maja uczniowie naszej szkoły rozpoczęli dzień od żywej lekcji historii pod tytułem „Ku niepodległej”, którą przeprowadziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”. Lekcja ta wzbudziła wielkie zainteresowanie i okazała się dobrą zabawą jednocześnie. A temat był ciekawy i ważny dla nas Polaków, gdyż dotyczył 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

Wszyscy uczniowie przypomnieli sobie losy naszej Ojczyzny, która przez 123 lata nie istniała na mapach Europy. Najmłodsi dowiedzieli się, a starsi przypomnieli sobie, jak doszło do rozbiorów, w jaki sposób potoczyły się losy powstań niepodległościowych czy jak walczyli kościuszkowcy. Duża dawka historycznej wiedzy została przekazana w przystępny sposób i poparta wizualizacją, której uczniowie chętnie stali się częścią. Młodsi chłopcy wcieli się w role kosynierów, powstańców, żołnierzy, a starsi mogli pouczyć się sztuki fechtunku pod okiem doświadczonego szermierza. Dziewczęta natomiast wcieliły się w role sanitariuszek, które „na czas” zakładały opatrunki i transportowały rannych, w których to wcielili się uczniowie klas najmłodszych.

Największe zainteresowanie wzbudziły prezentacja broni palnej i elementów strojów żołnierskich z tamtych lat. Uczniowie z chęcią odpowiadali także na pytania prowadzących, wykazując przy tym duża wiedzę historyczną. Brawo!

Zajęcia udowodniły, że historia może być ciekawym materiałem nie tylko do nauki, ale także do wspólnej zabawy.

Brygida Mościńska


Aktualności

Powiązane artykuły