Przed nami wiele działań i przedsięwzięć…

Zielone Dni w Szkole organizowane cyklicznie od wielu lat przez Szkołę Podstawową nr 2 w Gołdapi miały swoją 16. edycję w dniach 9 – 13 kwietnia. Hasło przewodnie roku 2018 brzmiało: „POZYTYWNA ENERGIA JEST W NAS”.

 

 

 

 

 

Pierwszy dzień – niebieski – w centrum uwagi stawiał czystą wodę, błękit powietrza i zdrowy styl życia. Instruktorka zumby Aneta Adamczewska rozruszała całą społeczność szkolną: ćwiczyli nawet rodzice i zaprzyjaźnieni uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” oraz przedszkolacy z Nibylandii. Warsztaty dla klas I –III „Spotkanie z wodą” przeprowadziła pani Barbara Sereda, oczarowując maluchy doświadczeniami, ciekawostkami i zabawami z wodą. W ramach realizowanego przez Małgorzatę Marcinkiewicz programu „Trzymamy formę” niebieski dzień promował jedzenie borówek i czerwonej kapusty. Ozdobą tego dnia była galeria 125 prac przedstawiających najpiękniejsze zjawiska przyrodnicze w różnych porach roku.

Dzień Pozytywnej Energii – żółty – był pełen podziękowań i słów uznania. Tytuł Przyjaciela Szkoły w roku szkolny 2017/2018 za cudowne serce i bezinteresowną pomoc otrzymali: Bogumiła Pilarska, Halina Wojtanis, Marta Andruczyk, Aneta Adamczewska, Iza Kowalik, Jan Szyszko, Henryk Bazylewicz, Andrzej Juchniewicz, Marek Hurec.

Z okazji XVI edycji Zielonych Dni w szkole przyznano też 5 nagród nazwanych wyróżnieniem Zielonej Koniczynki osobom, które już posiadają tytuły Przyjaciół Szkoły i nie przestają nimi być: Agnieszka Iber, Barbara Sereda, Grzegorz Jejer, Jacek Konieczny, Andrzej Życzkowski.

Statuetkę Ekologii z bezcennym słowem „dziękujemy” otrzymało Nadleśnictwo Gołdap i Gołdapskie Stowarzyszenie honorowych dawców krwi.

Tego dnia podsumowaliśmy wiele szkolnych konkursów o tematyce ekologicznej. Doceniliśmy wartości cytryny, banana i gruszki w ramach promocji zdrowego stylu życia. Obejrzeliśmy spektakl pt. „Co jest potrzebne Ziemi”. Wybrano Papierowe Damy i Kawalerów w konkursie „Modny Strój” oraz osoby najsympatyczniejsze spośród uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Dzień trzeci był Dniem Lasu, dlatego dominował kolor zielony. Odbyło się spotkanie z „Zieloną Książką” w bibliotece szkolnej. Warsztaty „Leśna niespodzianka” przeprowadzili leśnicy z Nadleśnictwa Gołdap. Sadziliśmy drzewka na terenie ogródka przyszkolnego. Odbyło się II Otwarcie Zielonego Kącika. Polecanymi tego dnia zielonymi owocami były winogrona i jabłka, a warzywem – groszek. Zielony dzień był również okazją do wyrażenia uznania wszystkim tym, którzy przyczyniają się do kojącego widoku bujnej zieleni na szkolnych parapetach.

Dzień zdrowego odżywiania, któremu patronował kolor pomarańczowy, był czwartą częścią Zielonych Dni w Szkole. Odbył się przygotowany przez Marzannę Chomiczewską konkurs proekologiczny „WITAMINKI 2018”. W szkole roznosił się zapach witaminowych kanapek, sałatek, soków i deserów owocowych; górowały: marchewka i pomarańcza. Pierwszaki rywalizowały w „Pomarańczowej spartakiadzie”, mając do wykonania nietypowe zadania, np. wyklej marchewkę, podlej marchewkę, zakoduj marchewkę.

Na dzień piąty – Dzień Pomocy Strażakom – Stop wypalaniu traw – wybraliśmy kolor czerwony. Zaczęliśmy ognistą rozgrzewką fitness z instruktorką Panią Izą Kowalik. Wypieki na twarzach towarzyszyły również podczas słuchania zajmujących opowieści podróżnika – Mirosława Słapika, który przybliżał Bajkał i Buriację. Starszy aspirant Krzysztof Budziński natomiast zaprezentował sprzęt strażacki, mówił o szkodliwości wypalania traw i przeprowadził ćwiczenia sprawnościowe. Wytchnieniem w tym intensywnym dniu było spotkanie z książką przyrodniczą w bibliotece szkolnej. Program „Trzymamy formę” tego dnia dostarczył nam informacji na temat korzyści jedzenia pomidorów, rzodkiewek i truskawek.

Szkoła Podstawowa nr 2 nie zamyka Zielonych Dni 2018. Przed nami wiele działań i przedsięwzięć, których celem jest troska o Ziemię. Minione dni pokazały, że mamy wiele pozytywnej energii i potrafimy wykorzystać ją rozważnie i radośnie.

Organizatorem i koordynatorem działań w ramach Zielonych Dni w SP2 jest nauczycielka z pasją – pani Alina Oleszczuk.

Powiązane artykuły