Z naszego archiwum: Pamiętamy gołdapski biathlon?

Zima zbliża się ku końcowi. Zatem jeszcze jeden archiwalny akcent związany z historią gołdapskiego narciarstwa. Biegi narciarskie ze strzelectwem przed kilkoma dekadami cieszyły się w naszym mieście sporym powodzeniem i okazuje się, że gołdapscy narciarze uczestniczyli nie tylko w biathlonie ale również w trójboju obronnym w latach 80. Niżej kilka fotografii i wspomnienie znanego animatora sportu Lecha Iwanowskiego o początkach gołdapskiego biathlonu.

 

 

 

W latach 50. ubiegłego wieku odbywały się w Gołdapi zawody dwuboju zimowego pod nazwą Zimowe Zawody Walterowskie. Zawody te miały miejsce w parku miejskim przy ul. Wojska Polskiego oraz na wojskowej strzelnicy (obok parku). Biegało się na nartach z demobilu z karabinkami KBKS.

Animatorem i propagatorem tej dyscypliny sporu był w tym okresie był nauczyciel wychowania fizycznego w LO – pan Jan Piórkowski. W latach późniejszych odbywały się w Gołdapi zawody szkolne, powiatowe i wojewódzkie. Były to eliminacje do zawodów centralnych.

Pierwsze zawody ogólnopolskie przeprowadzono w 1969 roku w Komańczy koło Sanoka, natomiast II Ogólnopolskie Zimowe Zawody Sportów Obronnych Ligi Obrony Kraju odbyły się w Gołdapi w dniach 7 – 8 marca 1970 roku. Zawody zorganizowano dla uczczenia 25-lecia zwycięstwa nad faszyzmem hitlerowskim w 400-lecie Gołdapi. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Henryk Sadowski, ja byłem zastępcą przewodniczącego do spraw sportowych.

Otwarcie zawodów miało miejsce na placu Zwycięstwa a zakończenie w kinie „Oka”. Startowało około 240 dziewcząt i chłopców z całego kraju. Zawody obserwowali m.in.: Zbigniew Szydłowski oraz przewodniczący WKKFiT Czesław Łojko. Trasy były zlokalizowane wokół Pięknej Góry a strzelnica terenowa była usytuowana obok dzisiejszego zajazdu.

Natomiast w dniach 23-24 lutego 1980 roku odbyły się w Kozakach Koło Gołdapi Ogólnopolskie Zawody Szkół Ponadpodstawowych, w których startowały drużyny z 25 województw. Impreza była doskonale zorganizowana. Otwarcie i zakończenie odbyły się na placu Zwycięstwa. Trasa w Kozakach miała nazwę STIWA od nazwisk Jana Stechnija i Lecha Iwanowskiego, którzy trasę wytyczyli. Przygotowano 50 stanowisk strzeleckich. Strzelało się do krążków szklanych, wykonanych przez miejscowego szklarza.

Największy sukces w tych zawodach zanotowali chłopcy z LO Gołdap, którzy w sztafecie 3 x 7,5 km zajęli 4 miejsce.

Dodać należy, że z okazji zawodów w 1970 roku został wykonany (i był stosowany) datownik pocztowy (8.03.1970 r. w UP Gołdap).

Lech Iwanowski

Tak w swoim komentarzu na Facebooku gołdapski biathlon wspomina Janusz Rubin, absolwent gołdapskiego LO i później warszawskiego AWF:

Mniej więcej w 1976/78 wojewódzkie mistrzostwa odbyły się w Sejnach. Zostałem ich zwycięzcą… A jak! Najbardziej widowiskową konkurencją był tzw „pojedynek” polegający, o ile pamiętam, na dobiegnięciu z karabinkami (mieliśmy wówczas dość lekkie czeskie BRNA w odróżnieniu do ciężkich polskich kbks-ów z Radomia) do stanowisk strzeleckich oraz strzelanie po przekątnej do tarcz drużyny przeciwnej. Konkretne tarcze były przypisane konkretnym przeciwnikom.

Redakcja dziękuje za pomoc Władysławowi Sakowiczowi.

Powiązane artykuły