„Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci!” w SP2

Smog to zagrożenie dla każdego z nas. Jest go pełno nie tylko w Krakowie czy Warszawie. Po naszych ulicach też jeździ coraz więcej samochodów, a z wielu kominów wydobywa się trujący dym. Fundacja PGNiG w ramach projektu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci!” prowadzi program edukacyjny skierowany do najmłodszych. W programie tym uczestniczą uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi.

 

 

 

 

 

Byliśmy jedną z pierwszych szkół, które zgłosiły się do programu, więc oprócz dostępu do materiałów online (w tym do filmów edukacyjnych z udziałem Radka Brzózki) otrzymaliśmy również AntySmogBox. Program zakłada przeprowadzenie 5 lekcji wg zaproponowanych przez Fundację scenariuszy. Na każdą lekcję składa się rozmowa, eksperymentowanie, oglądanie filmu edukacyjnego, warsztaty, przygotowanie notatki z zajęć w formie gazetki. Nam program zajął znacznie więcej czasu, niż przewidziane przez organizatorów 5 lekcji. Wiązało się to z dużym zainteresowaniem oraz pomysłowością dzieci: realizowaliśmy np. eksperymenty proponowane przez uczniów lub szukaliśmy odpowiedzi na pojawiające się pytania.

Najważniejsza wiedza wyniesiona z programu:

Czyste powietrze jest gazem, jest sprężyste, nie ma smaku, zapachu, koloru, można je ogrzać i schłodzić, można je wykorzystać do pracy i zabawy, nie można bez niego żyć.
Smog to dym i mgła. Dlatego SMOG to połączenie dwóch angielskich słów SMOKE – DYM i FOG – MGŁA. Smog w Polsce jest zarówno w dużych miastach, jak i małych wsiach. Unosi się nad nimi ponad 100 dni w roku. Występuje szczególnie zimą.
Smog to niska emisja ( do 40 m nad ziemią) trujących gazów. Stanowi największe zagrożenie, gdy nie ma wiatru. Powstaje:
– ze spalania mokrego drewna i węgla złej jakości;

– palenia śmieci, szczególnie plastiku, opon, pojemników po chemikaliach;

– z palenia traw, liści itp.;

– wydobywa się z rur wydechowych samochodów.

4. Smog powoduje wiele groźnych chorób, m. ni. problemy z pamięcią, złe samopoczucie, raka płuc, zawał serca, katar, kaszel.

5. Aby walczyć ze smogiem:

– nie wolno palić śmieci;

– śmieci należy segregować i przetwarzać;

– nie wolno palić złej jakości węglem i mokrym drewnem;

– trzeba wymienić stare piece na nowe z filtrami.

6. Jeśli już pojawi się smog należy:

– założyć maskę antypyłową, gdy trzeba wyjść na zewnątrz;

– w mieszkaniu włączyć oczyszczacz powietrza;

– ść do lekarza, jeśli choruje się na choroby układu oddechowego lub krążeniowego,

7. Kiedy jest smog nie wolno:

– wychodzić na spacer;

– uprawiać sportu na zewnątrz;

– wietrzyć mieszkań, zostawiać otwartych drzwi.

Zdobytą wiedzą dzieci podzieliły się z rodzicami, gośćmi Dni Otwartych SP2, rówieśnikami. Mamy nadzieję, że pomoże to w walce o czyste powietrze.

Powiązane artykuły