Bezpłatne badania mammograficzne w Baniach Mazurskich

Kolejne bezpłatne badania mammograficzne będą miały miejsce w Baniach Mazurskich – 5 marca 2018 przy Ośrodku Kultury (ul. Sportowa 2). Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

 

 

 

 

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

Niespełna  połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość.  Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

·       w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

·       lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Bezpłatne badania mammograficzne w Baniach Mazurskich

 1. Justyna

  Głupota
  Ja mam 35 lat i chętnie się przebadam, skoro uprawnione panie nie korxystają, pozwolić i tym młodszym, ale po co? Znam 36 latkę już w stanie ciężkim, msłe dzieci i życie przed nią! Szkoda, że jej nie należało się badanie!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. jajoja

  A kiedy będą organizowane jakieś badania prostaty dla panów, oni to w ogóle nie badają się kobiety jednak dbają o siebie. Mogłyby jeździć jakieś prostatobusy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. No właśnie… Pomysł dobry, choć niektórzy się badają:-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...