Uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne. Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Zima wreszcie zawitała na naszym regionie. Do tej pory bardziej przypominała jesień, ale w końcu jest mroźnie. Niestety spowodowało to również wzrost zagrożenia na zbiornikach wodnych, które zaczęły pokrywać się lodem. Policjanci apelują do dzieci i wędkarzy, aby nie wchodzili na zamarznięte rzeki, stawy czy jeziora. Każdego roku w kraju pod lodem ginie kilkanaście osób. Wchodząc na lód zawsze ryzykujesz swoim życiem i zdrowiem!

 

 

 

 

 

 

Ujemne temperatury zawitały do naszego powiatu co spowodowało zamarznięcie jezior, rzek czy stawów. Zbiorniki te niejednokrotnie są miejscami połowu ryb czy też zabaw dla dzieci i młodzieży.

Gołdapscy policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca. Mimo, że przy brzegach pokrywa w wielu miejscach wydaje się być gruba, to kilka kroków dalej lód może być już bardzo cienki i kruchy.

Osoba, pod którą załamie się tafla najczęściej nie jest już w stanie sama wydostać się na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności, a w konsekwencji –  do śmierci.

Szkolne ferie już za kilka dni, pogoda zachęca do zabaw na śniegu i lodzie… Apelujemy do rodziców, aby zwracali uwagę na to, gdzie bawią się ich pociechy. Aby ten czas był przyjemny i bezpieczny, organizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Mamy wtedy pewność, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.

Takie lodowisko znajduje się przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Gołdapi ul. Szkolna 4.

 

Aby uniknąć wypadków na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

·      w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie

·      kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego

·      jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec

·      jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub :
997 – policja,
998 – straż pożarna,
999 – pogotowie ratunkowe.

 

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły