Z Urzędu Miejskiego: W Gołdapi powstanie zakład przyrodoleczniczy

25 września Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego umowę na realizację projektu „Budowa Zakładu Przyrodoleczniczego wraz z rozbudową Promenady Zdrojowej w Uzdrowisku Gołdap”. Wartość tej inwestycji to ponad 21 milionów złotych.

 

 

 

Dofinansowanie z RPO woj. Warmińsko-Mazurskiego wyniesie prawie 18 milionów, tj. 85% kosztów projektu. Jego realizacja rozpocznie się w drugim kwartale 2018 r. i zakończy w grudniu 2019 r. Inwestycja obejmie budowę centrum przyrodoleczniczego działającego w oparciu o medykamenty naturalnego pochodzenia (takie jak borowiny i woda solankowa)  oraz rozbudowę Promenady Zdrojowej.

– Powstanie w Gołdapi zakładu przyrodoleczniczego to będzie niewątpliwy sukces i szansa na rozwój gminy – zapewnia Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto. – Tak wysokie dofinansowanie i nowatorski, nawet na poziomie kraju, projekt to ogromny powód do dumy i zadowolenia.  A wszystko to z myślą o naszych mieszkańcach.

Zakład Przyrodoleczniczy powstanie w nowo wybudowanym, trzykondygnacyjnym budynku. Będzie on podzielony na trzy strefy rehabilitacyjne. W pierwszej strefie znajdą się gabinety masażu, gabinety wykorzystujące w terapii niskie i wysokie temperatury oraz inhalatoria.  Drugą strefę stanowić będą baseny rehabilitacyjne umożliwiające hydroterapię. Redukcję stresu będzie wspierać komora floatingowa umożliwiająca swobodne unoszenie się na wodzie. Ta nowatorska terapia stosowana jest również w leczeniu fobii, depresji i uzależnień. W trzeciej strefie znajdzie się nowoczesne SPA obejmujące sauny suchą i mokrą oraz grotę lodową i komorę infrared. Innym jej atutem będzie tepidadrium, czyli pomieszczenieo obniżonej wilgotności powietrza. Umożliwia ono podnoszenie odporności organizmu, rozgrzanie ciała przed zażywaniem kąpieli w saunie. Wszystkie strefy oraz ich pomieszczenia będą oczywiście wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny.

Oczekujące na powrót rodziców dzieci będą mogły bawić się w wypełnionej kulkami salce szałowej. Miłośnicy wspinaczki będą mogli zmierzyć się z grawitacją na jednej z najwyższych w regionie ściance wspinaczkowej. Jej wysokość wyniesie 15 metrów i będzie ona przystosowana do nauki wspinania oraz rozgrywania zawodów wspinaczkowych. Głodni i spragnieni będą mogli się pożywić w punkcie gastronomicznym. W zakładzie przyrodoleczniczym pracę znajdzie 12 osób.

Gołdapska Promenada Zdrojowa zostanie rozbudowana aż do ulicy Jeziorowej. Powstanie kolejny parking na 42 pojazdy, droga długości 430 m, ścieżka rowerową długości 0,5 km i chodniki długości 2 km. Inwestycję uzupełnią elementy małej architektury takie jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Dokonane zostaną nowe nasadzenia zieleni. Zamontowane zostanie dodatkowe, energooszczędne oświetlenie kompleksu.

Red. Urząd Miejski w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły