Kazimierskie zmagania „Rominczan” zakończone sukcesem

Uwaga! Uwaga! Informacja z 51 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii zespołów śpiewaczych – drugą nagrodę otrzymał zespół śpiewaczy „ROMINCZANIE” z Dubeninek (woj. Warmińsko – Mazurskie, pow. Gołdap, gmina Dubeninki).   

 

Taką informację znajdziemy, czytając protokół z posiedzenia jury wspomnianego wyżej Festiwalu, który odbył się w dniach 23 – 25 czerwca. Dla przypomnienia, zespół „Rominczanie” istnieje od 1985 roku. Swą nazwę przyjął od, leżącej nieopodal, puszczy „Rominckiej”. Członkowie zespołu pochodzą z sąsiedniej Suwalszczyzny i reprezentują folklor typowy dla miejsc swego pochodzenia, czyli dawne parafie Wiżajny, Smolniki, Rutka Tartak, Przerośl i Filipów. Od 2011 r. zespół działa pod patronatem stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej” w Dubeninkach.

Zespół śpiewa pieśni przede wszystkim ludowe, ale także okolicznościowe, żniwne, pogrzebowe czy religijne; przygotowuje widowiska obrzędowe, takie jak: chodzenie po Allelui, obrzędy dożynkowe przedstawione na dożynkach województwa warmińsko – mazurskiego w Gołdapi 2007 r., widowisko „Wiecoryny”, obrzęd topienia marzanny, wielkopostne „Gorzkie zale”, czy też obrzęd nocy świętojańskiej odtwarzany na pikniku „Noc świętojańska nad Bludzianką” na plaży w Kiepojciach.

Wszyscy członkowie zespołu śpiewają bardzo chętnie i są wszędzie tam, gdzie ich zaproszą. Uświetniają swoją obecnością imprezy lokalne, regionalne i wojewódzkie. Co roku biorą udział w Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, w 2004, 2007 i 2013 roku brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Sakiai na Litwie, gdzie reprezentowali stronę polską. Pięciokrotnie byli na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – w 1993, 2002, 2008,  2010 i 2013 r. Za drugim razem zdobyli tam I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych, a w 2010 i 2013 roku wyróżnienie. Zespół zajął także I miejsce podczas konkursu pieśni ludowej podczas IV i V Spotkania Folklorystycznego – Orzysz 2008 i 2009. W kolejnych latach także zdobywał tam nagrody – w 2013 i 2015 roku zajął II miejsce. W 2013 r. wziął udział w Przeglądzie Folklorystycznym podczas Jarmarku św. Brunona w Giżycku i zajął tam I miejsce, a w 2014 – wyróżnienie.

W 2007 roku po raz drugi został wyróżniony nagrodą „Złotego jelonka” za kultywowanie tradycji swojego regionu oraz za przygotowanie i pokazanie widowiska obrzędowego „Wiecoryny”. 8 października 2010 r. w elbląskim teatrze im. Aleksandra Sewruka odebrali nagrodę przyznaną im przez Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego za zasługi na rzecz kultury regionu warmińsko – mazurskiego.

Podczas dożynek Powiatu Gołdapskiego w Baniach Mazurskich 31 sierpnia 2013 r. zespół otrzymał medal za zasługi dla powiatu gołdapskiego, a 9 marca 2014 r. nagrodę Starosty Gołdapskiego „Romincki ryś” za wybitny wkład w rozwój lokalny Powiatu Gołdapskiego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Do udziału w tegorocznym Festiwalu zespół przygotowywał się bardzo solidnie. A wszystko to było możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków województwa warmińsko – mazurskiego, powiatu gołdapskiego, gminy Dubeninki oraz z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Zespół wziął udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego, prowadzonych przez Małgorzatę Makowską, specjalistkę z dziedziny śpiewu „białym głosem”, będąca liderką zespołu „Poszukiwacze zaginionego rulonu”, znawczynię pieśni Suwalszczyzny. Dała im niezły wycisk; każdy musiał zaangażować się na 100%. Dzięki temu podszkolił swój sposób śpiewania, równe tempo i zróżnicowaną dynamikę, teksty piosenek, ich interpretację, ale także sposób prezentowania się na scenie, by niczego zarzucić nie było można. Dodatkowo spotkał się z etnografką, Roksaną Butrym, z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz etnografem Suwalskiego Ośrodka Kultury, a jednocześnie wieloletnim konsultantem ekipy z woj. warmińsko-mazurskiego – Mirosławem Nalaskowskim. To oni, przed samym wejściem na scenę udzielali jeszcze ostatnich rad. Dodatkowo zespół uczestniczył w wielu próbach oraz koncertował. I jak się okazało, wszystko to złożyło się na kolejny sukces.

 

Rominczańskie melodie wybrzmiały nad Wisłą pozytywnym echem.

 

28.06.2017 r.

Bożena Buza, sawbuz@wp.pl  tel. 509604148

Powiązane artykuły