Kolejką po Wigierskim Parku Narodowym

We wtorek 16 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi z klas 0 A, 0 D, 2 A, 2 B z wychowawczyniami i rodzicami wyruszyli na wycieczkę do Płociczna. Celem podróży była przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym.

 

W roku 1991 została ona wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. Rozstaw torów to tylko 60 cm, jest to jedna z najwęższych kolejek. Trasa liczy 10 km.

Na swojej trasie kolejka ma następujące przystanki:

– Przystanek Binduga, pierwszy przystanek widokowy na trasie kolejki. Położony jest na wysokim brzegu jeziora Wigry, skąd roztacza się wspaniały widok na malowniczą zatokę.

– Drugi przystanek – Bartny Dół nad Wigrami. Z pobliskiej przystani roztacza się piękna panorama z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów. Na wodzie zbudowana jest platforma do podziwiania piękna przyrody.

– Docelowa stacja Krusznik, dawniej duża składnica drewna, dziś główny przystanek na trasie, znajduje się tu „Zielona Karczma”, miejsce zabaw i biesiad integracyjnych. Po półgodzinnym postoju na łące przy kompleksie puszczańskiego starodrzewu wyrusza się w drogę powrotną do Płociczna.

– Ostatni przystanek Powały, przystanek widokowy nad Wigrami, które można podziwiać z pomostu lub z wysokiego brzegu jeziora. Dawna stanica harcerska.

Kiedy wróciliśmy do Płociczna przygotowane zostało ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Posilenie wyruszyliśmy w podróż powrotną do Gołdapi.

Dla większości dzieci, była to pierwsza podróż pociągiem, co zapewniło im ogrom atrakcji i pozytywnych przeżyć.

 

K. Miernik, P. Pietrzak, D. Trzcińska i W. Waraksa

 


Aktualności

Powiązane artykuły