Wycieczka okazała się żywą lekcją historii

W dniach 19-20 kwietnia uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie wzięli udział w wycieczce poświęconej przybliżeniu postaci patrona placówki. Celem głównym przedsięwzięcia było oczywiście zapoznanie uczniów z sylwetką mazurskiego poety, przypomnienie jego życiorysu i twórczości. Oprócz tego wyjazd stał się dobrą okazją do integracji społeczności szkolnej.

Wizyta w muzeum przebiegła w miłej atmosferze. Nasi wychowankowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację przygotowaną przez kustosza muzeum. Ciekawie opowiadał on nie tylko o życiu i działalności M. Kajki, ale przedstawił też w interesujący sposób zwyczaje i życie Mazurów, ze szczególnym uwzględnieniem ich gwary. I to z gwarą właśnie związany był jeden z ciekawszych punktów wycieczki, a mianowicie przetłumaczenie wysłuchanego tekstu w gwarze mazurskiej.

Nasi uczniowie świetnie sobie z tym poradzili. Osoby, które wyróżniły się w czasie tego zadania nagrodzono płytą z utworami Michała Kajki. Dodatkowo uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jakie zwyczaje wielkanocne kultywowane były przez ludność mazurską i mogli je porównać z dzisiejszymi. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie sal muzealnych i ekspozycji zgromadzonych w domu, w którym żył i tworzył poeta. Wycieczka okazała się żywą lekcją historii.


Aktualności

Powiązane artykuły