Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej – RAZEM DLA POKOJU

Na podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej – RAZEM DLA POKOJU zaprosiliśmy wszystkie szkoły z gminy Gołdap. Swoim udziałem zaszczyciły nas następujące zespoły: Szkoła Podstawowa W Grabowie, Szkoła Podstawowa w Boćwince, Zespół Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Gołdapi, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gołdapi, Szkoła Podstawowa w Jabłońskich, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gołdapi. Nasz dzień rozpoczęliśmy wielkim kręgiem wkoło plakatu TEG Razem dla Pokoju, podaliśmy sobie iskierkę pokoju, każdy wypowiedział imię oraz otrzymał naklejkę TEG. Uczniowie mieli też możliwość zinterpretowania tegorocznego hasła TEG.

Następnie wszystkie zespoły przeszły do klasy, w której rozpoczęliśmy warsztaty. Każda grupa wybrała sobie nazwę i porozmawialiśmy o głównych ideach edukacji globalnej. Później uczniowie obejrzeli krótką prezentację połączoną z ćwiczeniami, których celem była refleksja nad uprzedzeniami i stereotypami oraz zrewidowanie własnych poglądów i wyobrażeń, np. na podstawie symulacji ucieczki rodziny z kraju ogarniętego wojną. Potem wszyscy razem obejrzeli film o Bangladeszu pt. Dzieciństwo na dwie zmiany – został on zaczerpnięty z bazy materiałów edukacyjnych Kulczyk Foundation. Podczas filmu towarzyszyła nam cisza i czasami niedowierzanie. Wymiana spostrzeżeń i wniosków po projekcji była pełna powagi i empatii.

Zanim uczestnicy warsztatów i ich opiekunowie udali się na obiad, mieliśmy dla nich niespodziankę: do klasy weszły dwie panie – Wietnamka i Szwedka. Przekonującą przedstawicielką Południa była Monika Wojtala-Taudul, a przebojową panią z Północy – Karolina Rytelewska. Prowadząca warsztaty przeprowadziła z gośćmi wywiad. Dzieci usłyszały o opiekuńczej wobec swoich obywateli Szwecji, o trudzie Wietnamczyków pragnących poprawy swojego bytu, o powściągliwej naturze Szwedów i pielęgnujących rodzinne relacje Wietnamczykach. Panie opowiedziały również o prawach kobiet w ich krajach oraz wpływie wojen na rozwój ich państw.

Podczas przerwy obiadowej czas umilała zabawa pochodząca z Afryki, a później wróciliśmy do warsztatów. Kolejne zadanie dla grup nosiło tytuł Jeden dzień z życia dziecka. Zespoły otrzymały kartki z krótkim opisem dnia dzieci z różnych stron świata: Pierra z Francji, Pedra z Gwatemali, Lindy z Kenii, Mali z Sudanu oraz Ling-Liu z Chin. Zaznaczały kolorami na diagramie czas, jaki dane dziecko poświęca na zabawę, naukę i pracę. Do tego zestawienia dodały również dzień polskiego ucznia. Kolory dobitnie ukazały wnioski.

Ostatnie zadanie warsztatowe dotyczyło sprawiedliwego handlu. Na przykładzie bawełnianej koszulki uczestnicy mogli porównać swoje wyobrażenia o wielkości zysku sklepu, marki, przewoźnika, fabryki, szwaczki i pracownika na polu bawełny z rzeczywistym rozkładem zysków. Dowiedzieli się również, jak wygląda i co oznacza symbol fair trade. Warsztaty zakończyliśmy podzieleniem się czekoladą ze znaczkiem fair trade.

A później przenieśliśmy się w świat obrazów i zapachów różnych kultur… – na sali gimnastycznej każda klasa Szkoły Podstawowej w Pogorzeli przygotowała ekspozycję na temat wybranego państwa. Każdy przyniósł, co znalazł: pamiątki, informacje, flagę, ceramikę, charakterystyczny element krajobrazu na zdjęciu, sztandarowe zabytki, rośliny. Były naleśniki z syropem klonowym przy stoisku Kanady, pizza i zdjęcia imponującej architektury na włoskim stoliku, dalej bagietkę i francuskie sery proponowała klasa druga – wszyscy z charakterystycznym wąsikiem Francji. Kraje Południa reprezentował Wietnam z kwiatem lotosu i różnymi odmianami ryżu. Stoiska Bangladeszu i Afganistanu oczarowywały kolorami, wzorami, zapachem wschodnich przypraw i egzotycznymi daniami. Każdy mógł spróbować specjałów danego kraju, pooglądać, poczytać. A później oddać głos na stoisko, które zrobiło na nim największe wrażenie.

Na koniec zespoły znów troszkę popracowały: układały sentencje o tematyce pokojowej z rozsypanki wyrazowej oraz tworzyły hasło z rozrzuconych po hali liter. Gmina Gołdap razem dla pokoju – uczestnicy ułożyli sprawnie i z pączkiem na drogę (po degustacji zagranicznych przysmaków nikt na słodki poczęstunek nie miał już ochoty) poszli z transparentami na happening. Oprócz haseł odnoszących się do problemów globalnych były też promujące zdrowy styl życia i potrzebę walki z paleniem tytoniu, ponieważ obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Piąty dzień Tygodnia Edukacji Globalnej zarówno my, jak i nasi goście zakończyliśmy z uśmiechami na twarzy. Od odjeżdżających usłyszeliśmy gromkie: dziękujemy. My również dziękujemy za wspaniały wspólny dzień, za włączenie się w ideę ważną i piękną.

DZIĘKUJEMY DZIECIOM I ICH RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE W PRZYGOTOWANIA DO PODSUMOWANIA TEG.

Ewa Kisyk i Monika Wojtala – Taudul


Aktualności

Powiązane artykuły