Jak mieć dobrą historię w BIK

Niemal błyskawicznie przyszły czasy, że szybko możesz otrzymać kredyt lub pożyczką z procedurą i przelaniem środków na swoje konto. Nawet, jeśli po raz pierwszy korzystasz z danego banku lub firmy pożyczkowej, masz szansę pierwszą pożyczkę otrzymać za darmo, bez prowizji i oprocentowania. Rzecz jasna, tak błyskawiczne tempo dotyczy głownie mniejszych kwot (najczęściej od 500 do 3000 złotych), ale by te pieniądze zostały przelane należy spełnić pewne istotne warunki.

Trzeba przede wszystkim być pełnoletnim, mieć dowód osobisty i numer telefonu kontaktowego i nie posiadać zaległości finansowych w innych instytucjach – na przykład opóźnień w spłatach lub długów. Czasem klient może być zaskoczony tym, że otrzymał pożyczkę lub kredyt w mniejszej kwocie lub na gorszych zasadach niż planował. Uzasadnienie może być proste – Biuro Informacji Kredytowej, z którego informacji zwykle korzysta kredyto- lub pożyczkodawca stwierdziło, że klient niekoniecznie jest solidny, jeśli idzie o spłacanie innych wierzytelności.

Co to jest BIK?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą dane o pożyczko- lub kredytobiorcach. Na prośbę banku lub pożyczkowej instytucji pozabankowej takie dane otrzymuje się błyskawicznie. Bank błyskawicznie udzieli kredytu widząc poprawną historię kredytową klienta. Dodatkowo klient swoją historię kredytową może sam odczytać na portalu BIK, nawet ewentualnie z oceną punktową, jeśli taka została naliczona. Historię kredytową klienta tworzą kredyty, karty kredytowe, spłaty ratalne, poręczane kredyty albo debet na koncie. Co ciekawe BIK może odnotować nawet kilkudniową zwłokę w spłacie kredytu lub pożyczki.

Odnotowuje też ilość zaciągniętych zobowiązań i liczby składanych wniosków o kredyt lub pożyczkę. Jak zadbać o dobrą historię w BIK? Oczywiście na samym początku jest zdrowy rozsądek, zwłaszcza jeśli idzie o klienta indywidualnego. Przede wszystkim nie szafuj dużymi środkami finansowymi – staraj się brać niewielkie kwoty i spłacać je w terminie. Jeśli bierzesz „chwilówkę” to okres spłaty jest najlepiej dostosować do daty otrzymania wynagrodzenia lub jakichkolwiek innych dodatkowych środków, choćby spadku lub darowizny.

Dobrze jeśli klient sam monitoruje swoją historię kredytową, również w BIK, zdecydowanie ułatwia to zgoda na przetwarzanie danych osobowych w ramach konkretnego wniosku o kredyt lub pożyczkę.

Jeśli natomiast spodziewasz się problemów w spłacie i chcesz uniknąć „ciemnych plam” w BIK to najlepszym wyjściem będzie rozmowa z kredyto- lub pożyczkodawcą.


Porady

Powiązane artykuły