Wymarzony finał Mistrzostw Polski z udziałem dwóch gołdapian

finalFinał Mistrzostw Polski w młodzieżowej piłce siatkowej to turniej, do którego wiedzie długa i kręta droga. Uczestniczy w nim 8 najlepszych zespołów w kraju. Aby znaleźć się w tej elicie należy przejść kilka etapów. Pierwszy – mistrzostwo województwa (awansują trzy zespoły), drugi – ćwierćfinał Mistrzostw Polski (awansują dwa zespoły), trzeci – półfinał Mistrzostw Polski (awansują dwa zespoły).
Konkurencja jest bardzo duża i mocna, bowiem w tym roku w kategorii młodzika, w której grają chłopcy rocznik 2001, brały udział aż 203 drużyny z całej Polski.

Właśnie taką drogę przebyli młodzi siatkarze SUKSS Suwałki, którzy w dniach 23-24 kwietnia we Wrocławiu wywalczyli awans do Finału Mistrzostw Polski Młodzików. Przypomnijmy, że w SUKSS Suwałki, który funkcjonuje przy Gimnazjum nr 7 (w ramach specjalnego programu sportowego Ministerstwa Sportu i Turystyki-Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego popularnie zwanym SOS), uczy się i trenuje dwóch chłopców z Gołdapi – Dawid Rusak i Bartosz Mikielski.

W Półfinale Mistrzostw Polski Młodzików we Wrocławiu uczestniczyły zespoły: SUKSS Suwałki, Gwardia Wrocław, AZS 2020 Częstochowa i Maraton-LNG Świnoujście. Turniej rozgrywano każdy z każdym. Mecze w tej kategorii wiekowej rozgrywane są do dwóch wygranych setów. W pierwszym meczu wrocławskiego turnieju siatkarze SUKSS spotkali się z zespołem z Częstochowy. Mecz był bardzo wyrównany i zakończył się wynikiem 2:1 dla Częstochowy( 25:18, 21:25, 15:13).

W drugim meczu przeciwnikiem SUKSS był zespół gospodarzy – Gwardia Wrocław. Pierwszy set to bardzo dobra i równa gra SUKSS i wygrana 25:20. Drugi set to istny siatkarski horror. W końcówce seta Wrocławianie prowadzili już 24:20, jednak drużyna SUKSS Suwałki zachowała więcej spokoju i pokazała prawdziwy charakter. Świetne zagrywki Damiana Krakowskiego i spektakularne obrony grającego na pozycji libero Dawida Rusaka pozwoliły wyrównać, a następnie wygrać set 28:26 i cały mecz 2:0. Po tym zwycięstwie drużyna z Suwałk ciągle liczyła się w grze o awans do ścisłego finału. Trzeci mecz był meczem decydującym o awansie do Finału Mistrzostw Polski. SUKSS Suwałki zmierzył się z silną drużyną ze Świnoujścia.

Pierwszy set to spokojna gra i zwycięstwo chłopców z SUKSS 25:22. Drugi set to prawdziwa próba charakterów. Zespół ze Świnoujścia prowadził już 17:13 i myślami był w tie-breaku. Jednak świetna i równa gra całego zespołu oraz wsparcie kibiców, którymi byli rodzice zawodników SUKSS, jak również drużyny z AZS Częstochowa, poderwały zespół do walki. Chłopcy z SUKSS Suwałki doprowadzili do stanu 17:17, aby następnie odskoczyć przeciwnikowi i wygrać seta 25:20, a tym samym cieszyć się z awansu do Finału Mistrzostw Polski. Ogromna radość przeplatała się ze łzami szczęścia całej drużyny, sztabu szkoleniowego oraz dużej grupy rodziców.

Finał Mistrzostw Polski Młodzików rozegrany zostanie w dniach 20-22 maja w Człuchowie (woj.pomorskie). Wystąpią w nim: AKS V LO Rzeszów, NTS Trójka Nakło, AZS 2020 Częstochowa, SUKSS Suwałki, Metro Warszawa, RCS Czarni Radom, Jastrzębski Węgiel, Trefl Gdańsk

Ostatnim przygotowaniem siatkarzy z SUKSS Suwałki do Finału Mistrzostw Polski będzie Memoriał Arkadiusza Gołasia, który z udziałem 24 drużyn z całej Polski odbędzie się 6-8 maja w Ostrołęce. (Red. W.R.)