TRZEźwość CIEszy. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców -cz. 1. po raz trzeci

P1040544Od dawna uważałam, że rodzice potrzebują wsparcia w wychowaniu swoich pociech, bo niby skąd od razu wiedzieć, jak być dobrym rodzicem? Oblicza miłości są różne – jest zaborcza, nadopiekuńcza i można by wiele jeszcze wyliczać.

Nawet ta najlepsza czasem ucieka przed złością, bo sama jest uczuciem, emocjonalnym stanem, znaczącym tyle, co „poruszać”. Samo poruszenie to za mało w wychowaniu, trzeba jeszcze owemu poruszeniu nadać odpowiedni kierunek. I to staram się czynić już po raz trzeci w roli realizatora programu ORE (Ośrodka Rozwoju Edukacji) w Gołdapi.

Dwie pierwsze edycje prowadziłam we współpracy z dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej B.E. Winnicką, tę obecną koordynuję sama, ale we współpracy z kilkoma podmiotami (Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, z Biblioteką Publiczną w Gołdapi i OSiR w Gołdapi), a wsparcie finansowe dla grupy pozyskałam dzięki burmistrzowi Gołdapi Tomaszowi Luto. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na rok 2016”.

Dzięki tym funduszom wzbogaciliśmy zajęcia warsztatowe o liczne materiały, które pozostaną już na zawsze w domach uczestników, czyli rodziców. Rodziców z różnych rodzin, którzy są tu po to, aby uzyskać pomoc, by ich dzieci nie uległy złym wpływom, niedostosowaniu społecznemu, a dorośli – by nauczyli się właściwie okazywać swoje rodzicielskie uczucia. By trzeźwo myśleć, aczkolwiek kreatywnie, nie sztampowo… Jak się czują na zajęciach? Oddaję im głos:

„Projekt jest ciekawy. Zagadnienia w nim poruszane wpływają pozytywnie na naszą osobowość i relacje z naszymi dziećmi”.
„Po trzech spotkaniach mam ochotę na kolejne. Na poprzednim mnie nie było i bardzo tego żałuję, gdyż widzę, że umknęło mi coś bardzo ważnego”.
„Mój udział w tym programie Szkoła dla Rodziców jest najlepszą rzeczą, jaką mogłam zrobić dla swojej córki i siebie. Bardzo się cieszę, że tu jestem!!!”.
Raduję się na tak miłe refleksje, które nie są wyrazem jedynie sympatii i zadowolenia, ale stanowią wizytówkę satysfakcji uczestników – rodziców dzieci i młodzieży, w tym gimnazjalistów. Dobrego samopoczucia z nadzieją na lepsze… I tego IM życzę…

Ewa Jurkiewicz – realizatorka programu ORE

P1040504 P1040507 P1040531 P1040536 P1040541 P1040551 P1040556 P1040557 P1040567 Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - edycja 3


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “TRZEźwość CIEszy. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców -cz. 1. po raz trzeci

  1. serce rośnie

    Jestem pod wrażeniem i czuję wielką radość, iż Szkoła dla Rodziców i Wychowawców zagościła na dobre w Gołdapi. Wkładane przez Ewę serce w prowadzenie warsztatów oraz posiadane kompetencje powodują zmianę w innych, Refleksje uczestników w trakcie zajęć pozwalają na zobaczenie swojej rodziny w innym wymiarze, a nie tylko poprzez trud wkładany w rodzicielstwo. Pozdrawiam uczestników. Jestem z Wami Elżbieta G. Smolińska wojewódzki koordynator programu