Spotkanie z pisarką w Lisach

lisy (2)Jak opowiedzieć dziecku o holokauście? Okazuje się, że sposób na to znalazła pisarka Renata Piątkowska, którą uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Lisach mieli przyjemność poznać 27 kwietnia podczas spotkania autorskiego zorganizowanego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich.

Spotkanie dotyczyło książki pt. „Wszystkie moje mamy”, będącej częścią serii  „Wojny dorosłych – historie dzieci”, gdzie to właśnie małe dzieci opowiadają o czasach II wojny światowej i o tragediach, których doświadczały nie tylko one same, ale również inni ludzie. Prezentacja książki stała się punktem wyjściowym do przedstawienia  działalności Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej zajmowała się „wyprowadzaniem” żydowskich dzieci z getta warszawskiego.

Autorka przedstawiła w bardzo wzruszający sposób najważniejsze informacje na temat życia w getcie, mówiła o  konspiracyjnych działaniach ludzi – cichych bohaterach, którzy ratowali innych ryzykując własne życie.  Opowiedziała  też o dramacie matek, oddających swoje dzieci w obce ręce, by chronić je przed śmiercią. Taki właśnie los spotkał głównego bohatera książki – Szymona Baumana – który, po odebraniu biologicznej matce i ucieczce z getta, trafił do czterech kolejnych opiekunek – jedną z nich była właśnie pani Irena.

Spotkanie z Renatą Piątkowską wywarło na uczniach duże wrażenie. Na podniesienie jego atrakcyjności wpływ miała również wspaniała interpretacja fragmentów książki czytanych przez lektorkę Elżbietę Malwinę Kożurno.

Była to kolejna niezwykła lekcja – nie tylko historii. Lekcja, której mottem przewodnim są słowa: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”, a Irena Sendlerowa uratowała ok. 2500 światów. W pamięci naszych uczniów pozostaną również inne wypowiedziane przez nią słowa: „Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro”.

Katarzyna Wysocka – nauczycielka języka polskiego

lisy (1)

Powiązane artykuły