Policjanci przestrzegają przed oszustami na tzw. „wnuczka” i „na policjanta”

plakatGołdapscy policjanci uczulają wszystkich mieszkańców naszego regionu, aby zachowali czujność, przed oszustami podającymi się za „wnuczka” i „policjanta”. Sprawcy w rozmowie telefonicznej podają się za członka rodziny i proszą o pożyczenie pieniędzy twierdząc, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy, bądź mają ciężką sytuację rodzinną.

Kiedy natomiast oszust podaje się za policjanta, policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji lub innego funkcjonariusza przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Bądźmy bardzo ostrożni i nie dajmy się okraść !!!

 

Schemat działania oszustów za każdym razem jest bardzo podobny. Na początku jest telefon od osoby podającej się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Gdy babcia/dziadek nie poznaje oszusta, ten często udaje zapłakanego, albo tłumaczy zmieniony głos chorobą lub zdenerwowaniem. Twierdzi, że znalazł się w trudnej sytuacji i prosi o pożyczenie pieniędzy na pokrycie szkody po wypadku drogowym, na operację lub zakup samochodu.

W innej sytuacji po zakończeniu rozmowy do osoby starszej natychmiast dzwoni kolejna osoba, która podaje się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. „Fałszywy policjant” twierdzi, że poprzednia rozmowa była właśnie próbą wyłudzenia pieniędzy przez namierzonego oszusta. Nalega przy tym, aby wypłacić określoną sumę pieniędzy z banku i przekazać ją funkcjonariuszowi ( tu podaje fałszywe nazwisko i numer legitymacji), który się do niej zgłosi lub prosi o wykonanie przelewu na wskazane konto. Oszust prowadzi rozmowę w taki sposób, aby seniorzy byli przekonani, że w ten sposób pomagają policji w ujęciu oszustów, a pieniądze zostaną im szybko zwrócone.

Po przekazaniu pieniędzy kontakt urywa się, a oszuści znikają z oszczędnościami ofiary.

W jaki sposób się przed tym uchronić?

 

Zachowajmy ostrożność. Oddzwońmy do osoby, za którą podaje się dzwoniący (syn, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.

 

Pamiętajmy również, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, ani nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach.

Zwracamy się z apelem do osób młodych, aby informowały swoich rodziców, dziadków, znajomych czy sąsiadów w starszym wieku o sposobach działania oszustów. Powiedzmy im, jak się wtedy zachować.

Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągaczy i utratą oszczędności całego życia.

 

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa prosimy o kontakt z najbliższą jednostkę Policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. (Red. KPP Gołdap)

plakat


Aktualności

Powiązane artykuły