Jak wybrać dobre krzesło biurowe dla małego ucznia?

Wybierając krzesło biurowe dla dziecka – ucznia młodszych klas, kierować się możemy kilkoma kryteriami zarówno związanymi z wyglądem, jak i ergonomią. Pamiętajmy też, że przy wyborze krzesła ekspertami są nie tylko rodzice i sprzedawca, ale w nie mniejszym stopniu nasze dziecko.

mebleNie tylko estetyka jest ważna

Dzisiejsi designerzy, zwłaszcza zatrudnieni w dużych znanych firmach, projektując meble biurowe kierują się nie tylko wyczuciem estetyki, ale również psychologią i ergonomią, biorąc pod uwagę różne predyspozycje użytkownika, choćby wzrost, wagę i również ewentualną niepełnosprawność.

Wybór jest niemal nieograniczony

Toteż w sklepach urządzeniami biurowymi mamy teraz na ogół wręcz nieograniczony wybór krzeseł zarówno pod względem kształtów, koloru, detali, jak i materiału. Dobrym przykładem może być choćby KDK Design znajdujący się również pod http://www.kdk-design.pl

Mały uczeń jest też ekspertem

Kupując krzesło biurowe małemu uczniowi warto jest pokierować się jego spontaniczną reakcją na wygląd, odbiór tapicerki lub innego materiału, którym pokryty jest mebel. Krzesło biurowe zalicza się bowiem do najważniejszych mebli, od którego w przyszłości w znacznym stopniu może zależeć nasze zdrowie i wygląd. Wiemy jak wiele w funkcjonowaniu naszego organizmu zależy od zdrowego kręgosłupa. Dobrze będzie, jeśli dziecko dopasuje siedzisko krzesła do długości swoich ud. Jednocześnie boki siedziska nie powinny uciskać tułowia i bioder. Zwrócić należy uwagę na to, by niektóre elementy krzesła nie hamowały przepływu krwi.

Patrzymy na predyspozycje

Warto też jest mieć świadomość tego, że nie każdemu użytkownikowi odpowiadają podłokietniki lub podnóżek. Mimo to postarajmy się przekonać dziecko, że podłokietniki ułatwiają utrzymanie postawy wyprostowanej. Oparcie też dobrze jest tak dobrać by było dopasowane do naturalnych kształtów kręgosłupa i pleców. Nie każdy przepada za skóropodobną lub pluszową tapicerką. Krzesła siatkowe mają też swoje dobre strony, choćby przewiew i bywają bardzo praktyczne w pomieszczeniach, gdzie panują wysokie temperatury.

Producenci mebli biurowych i sprzedawcy coraz częściej zwracają uwagę na ekologię, proponując krzesła z różnych materiałów. Dostępne są krzesła drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych. Na przykład alergikom poleca się tapicerkę, która gromadzi minimalną ilość kurzu.

Zdrowie najważniejsze

I tu jeszcze jedna wskazówka – nie oszczędzajmy na własnym dziecku kupując mu krzesło „uniwersalne”, niby dostosowane do również do starszego wieku. Takiego krzesła nie znajdziemy i powinniśmy wraz z wzrostem dziecka ten mebel wymieniać. Tu najważniejsze jest zdrowie.


Porady

Powiązane artykuły