Miesiąc Języka Ojczystego

miesiacW Gimnazjum w Dubeninkach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego został zorganizowany Miesiąc Języka Ojczystego, który trwał od 21 lutego do 21 marca. Obchody otworzyło Wielkie Dyktando, w którym udział wzięło 15 uczniów z klas I – III, zaś zakończył Wielki Test z Języka Polskiego „1 z 10”, do którego uczniów przygotowywała przez cały miesiąc ich nauczycielka języka polskiego – Wioletta Szeszko.

W ramach obchodów we wszystkich klasach odbyły się lekcje na temat języka ojczystego, na których uczniowie poznali genezę święta a także pracując w grupach, stworzyli ciekawe prace, które zostały wyeksponowane na holu w szkole. Pierwszy tydzień przebiegał pod hasłem: „Na ortograficznych rozdrożach”, drugi  – „Mówię po polsku. A jaka jest twoja supermoc?” poświęcony był poprawności językowej, 3. tygodniowi przyświecały słowa J. Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” – uczniowie łamali sobie języki, ćwicząc wymowę trudnych słów, ostatni tydzień poświęcony był ciekawostkom językowym. Ponadto w pracowni polonistycznej każdego dnia wywieszana była ciekawostka lub zadanie do wykonania.

21 marca odbył się Wielki Test z Języka Polskiego, do którego zgłosiło się 10 uczniów. Test miał formę gry „1 z 10”. Do finału przeszły 3 uczennice z klas I: Martyna Wronowska, Agata Sawicka i Emilia Krauze.

I miejsce zajęła Martyna Wronowska z klasy I a,

II – Emilia Krauze z klasy I b,

III – Agata Sawicka z klasy I a.

 


Aktualności

Powiązane artykuły