Kocham żyć smacznie i zdrowo!

dubeninki (12)21 marca w Gimnazjum w Dubeninkach uczniowie zagrali w grę edukacyjną „Kocham żyć smacznie i zdrowo”. Gra została wykonana w ramach projektu edukacyjnego przez uczennice z klasy I a, a także przez szkolnego koordynatora programu „Żyj smacznie i zdrowo” – Wiolettę Szeszko.

Do rozgrywki zaproszone zostały 5-osobowe drużyny z każdej klasy, uczniowie wymyślili dla siebie nazwę i ubrali się w koszulki tego samego koloru: klasa I a – Gumisie, klasa I b – Witaminki, klasa II – Mongolscy Przemytnicy Rzeżuchy, klasa III – Crazy Blueberries. Pozostali uczniowie dopingowali swoich kolegów.

Grę prowadziła Wioletta Szeszko, pomagały uczestniczki projektu. Rozgrywki rozpoczęły się od przedstawienia drużyn. Pierwszą konkurencją były pytania z zakresu wiedzy o zdrowiu i sporcie. Każda drużyna odpowiadała na 2 zadane pytania, za każdą poprawną odpowiedź był 1 punkt. Następną konkurencją były Zakazane słowa. Wytypowany przez drużynę zawodnik odpowiadając na pytania prowadzącej, nie mógł użyć słów: tak i nie. Za użycie zakazanego słowa tracił punkt. Zadziwiająco dobrze poradziły sobie wszystkie drużyny, tylko 2 straciły po 1 punkcie. Każdy zawodnik miał swój sposób na ominięcie zakazanych słów. Odświeżone zostały takie słowa jak: oczywiście, bez wątpienia, zgadza się, nie da się ukryć. W kolejnej konkurencji uczestnicy musieli mieć zawiązane oczy, wtedy każdy do ręki dostawał literę, drużyna musiała odgadnąć słowo z otrzymanych liter i je ułożyć. Hasła były pięcioliterowe, tyle ilu uczestników w drużynie: SPORT, MLEKO, JAJKO, OWOCE. Wszystkie zespoły zaliczyły tę konkurencję, a trzecioklasiści za szybkość otrzymali dodatkowy punkt.

Potem były Zadania do wykonania, np. Witaminki musiały ułożyć hasło promujące zdrowy styl życia, Mongolscy przemytnicy rzeżuchy – wymienić w ciągu minuty 10 owoców. Zadania okazały się proste. Konkurencja Kalambury – nieco trudniejsza. Jeden zawodnik musiał w ciągu minuty, rysując, naprowadzić pozostałych na 3 powiedzenia. Crazy Blueberries nie zdobyły  w tej konkurencji punktów, zaś aż na dwa hasła naprowadził swoją drużynę zawodnik z klasy II. Konkurencja choć nie wyłowiła talentu plastycznego, to pokazała na pewno zawiłość ludzkiego umysłu. Witaminki i Gumisie zdobyły po 1 punkcie. Do kolejnej konkurencji ( Urodziny) każda drużyna musiała wytypować 2 uczestników, wszyscy usiedli w kole, prowadząca wręczyła prezent zawodnikowi, który w najbliższym czasie będzie miał urodziny. Prezent można było przekazać dopiero po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie. Konkurencja trwała 3 minuty, przegrywała drużyna, w której rękach było „drżące” pudełko. Nie powiodło się tym razem Gumisiom. Jednak uczniowie z klasy Ia zdobyli punkty jako jedyni w konkurencji Kultowy przebój, którym okazał się wiersz „Pomidor”. Drużyna wytypowała 3 wersy, powiedziała aż 4, zatem tyle punktów trafiło na jej konto. I to właśnie oni razem z drużyną z klasy II weszli do finału.

Zadaniem finałowym było wytypowanie, ile procent uczniów naszego gimnazjum wypija dzienną dawkę wody. Dane zostały zaczerpnięte z przeprowadzonej wcześniej ankiety.  Pierwsze odpowiedzi udzielały Gumisie, drużyna przeciwna mogła tylko powiedzieć: więcej lub mniej. Gumisie były najbliżej prawdy, zatem to one kręciły „kołem fortuny”. Tym samym zwyciężyły. Drużyny otrzymały dyplomy i drobny upominek.

dubeninki (1) dubeninki (2) dubeninki (3) dubeninki (4) dubeninki (5) dubeninki (6) dubeninki (7) dubeninki (8) dubeninki (9) dubeninki (10) dubeninki (11) dubeninki (13) dubeninki (14) dubeninki (15) dubeninki (16) dubeninki (17)


Aktualności

Powiązane artykuły