Uwaga na oszustów i przedświątecznych domokrążców!

Gołdapscy policjanci apelują do mieszkańców powiatu, by byli ostrożni i nie wpuszczali do domów obcych osób. Oszuści podając się za handlowców, dalekich krewnych, elektryków, pracowników różnych instytucji, czy fundacji wchodzą do mieszkań i okradają właścicieli z dorobku całego życia.

W okresie przedświątecznym do naszych drzwi mogą zapukać różne osoby. Jedni będą oferować kupno kalendarza na przyszły rok, świąteczne prezenty po atrakcyjnych cenach, a inni zaproponują darmowe usługi medyczne. Wielu oszustów podaje się też za pracowników różnych instytucji czy fundacji, jak również za wolontariuszy zbierających pieniądze dla potrzebujących. Jako swój cel wybierają najczęściej osoby starsze i samotne. Gdy zostaną wpuszczeni do mieszkania próbują odwrócić uwagę domownika i ukraść pieniądze oraz inne wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy!

– Jeśli ktoś podaje się za elektryka, pracownika administracji, organizacji charytatywnej itp., zanim go wpuścisz, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.

– Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust.

– Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie – cię okraść.

– Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do twojego mieszkania.

– Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jeden będzie ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

– Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.

– Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.

– Jeśli już wpuścisz oszustów do środka, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie policji. Jeśli nie masz takiej możliwości po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

– W przypadku nagłej pożyczki, zawsze należy poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego; nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel; skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej” informacji, która miała być powodem pożyczki. (Red. KPP Gołdap)


Aktualności

Powiązane artykuły