Okrywali tajemnice zimowego lasu

kulig2Wyprawa do lasu dzieci z gołdapskiej SP3 była zwieńczeniem cyklu zajęć o warunkach życia w lesie podczas zimy. Uczniowie z klasy 1b i 2b wraz z wychowawczyniami A. Falińską, B. Galińską i S. Kurpios-Sawicką udali się dnia 20 lutego do pobliskiego lasu. Tam czekała na nich pani leśnik Agnieszka Iber. Na wstępie dzieci utrwaliły wiedzę o sposobach przystosowania się zwierząt do zimy.

Pamiętając o konieczności dokarmiania zwierząt zaniosły do paśnika przywieziony przez siebie pokarm. Po przedstawieniu przez panią leśnik modeli kopyt i opisaniu tropów najpopularniejszych leśnych mieszkańców dzieci ruszyły śladami zwierząt w głąb lasu. Wchodząc do lasu udawały watahę wilków. Tam bacznie obserwowały podłoże lasu i korę drzew. Nauczyły się rozróżniać ślady i tropy saren, dzików, zajęcy i wiewiórek oraz sosnę od świerka.

Obgryzione przez zwierzęta szyszki zabrały z sobą jako cenny skarb. Pogadanka o tropach zwierząt była świetną okazją do rozmowy o porożach pełnorogich. Każde dziecko zapamiętało, że poroże noszą tylko samce leśnych zwierząt. Ciekawostką okazały się różne nazwy dorosłych i młodych osobników poszczególnych gatunków jeleniowatych. Zajęcia zakończyły się kuligiem. Mimo kończącej się zimy w lesie jeszcze jest piękna sanna. Jadąc saniami dzieci podziwiały zimowy pejzaż lasu, śpiewały piosenki o zimie i czerpały radość z kuligu. Dla wielu z nich była to pierwsza taka sanna. Leśna wyprawa zakończyła się odpoczynkiem przy ognisku. Dzieci z apetytem jadły upieczone przez siebie kiełbasy. Wycieczka do lasu dostarczyła im wiele emocji, poszerzyła i utrwaliła ich wiedzę i umiejętności przyrodnicze. Wychowawczynie, rodzice i dzieci dziękują pani Agnieszce Iber i Nadleśnictwu Gołdap za przeprowadzenie ciekawych zajęć przyrodniczych i przygotowanie ogniska oraz paniom: Katarzynie Ołów, Agnieszce Zalewskiej i Aleksandrze Żyndzie za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas zajęć.

Karolina Rzędzian


Aktualności

Powiązane artykuły