Ubezpieczenia podróżne – jak wykupić mądrze

Ubezpieczenia podróżne – jak wykupić mądrze

Nawet, jeżeli planujemy podróż zorganizowaną, warto przyjrzeć się ubezpieczeniom, które gwarantuje tour operator. Bardzo często są to najtańsze ubezpieczenia, które nie pokryją kosztów, na których ewentualnie będzie nam zależało. Dlatego czasem lepiej dokupić konkretny składnik ubezpieczenia, niż martwić się później wysokimi rachunkami.

Nie wszyscy wiedzą, że fakt, iż biuro podróży zapewnia ubezpieczenie, wcale nie oznacza, że nasze zdrowie i życie jest w pełni chronione. Przykłady można mnożyć, gdy powrót z wakacji u turystów obfitował w dodatkowe rachunki za leczenie, bądź zabiegi, albo były kłopoty z transportem ciała do kraju. Takie sytuacje zdarzają się wtedy, gdy suma ubezpieczenia jest niska, nie zawiera ono składnika chroniącego przed skutkami nieszczęśliwych wypadków (NNW), albo nie posiada rozszerzenia na uprawianie sportów. Dlatego dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę w szczegółach ofert ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia podróżne – co powinniśmy wiedzieć:

l czy będziemy musieli rozliczać się za wizyty lekarskie, konsultacje, leczenie i leki gotówką i zbierać rachunki dla ubezpieczyciela, czy bezgotówkowo?

l czy ubezpieczyciel będzie wyznaczał nam placówkę, z której pomocy mamy skorzystać, czy możemy sami zasugerować tę, która znajduje się najbliżej naszego miejsca pobytu?

l czy ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu do placówki medycznej, jeżeli jest ona oddalona od naszego miejsca zamieszkania?

l czy ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu do Polski, gdy zachorujemy, bądź ulegniemy wypadkowi lub czy finansuje podróż kogoś bliskiego do nas?

l czy w ramach polisy możemy liczyć, że wykwalifikowany pracownik zajmie się naszym dzieckiem, jeżeli my będziemy chorzy lub ubezpieczyciel pokryje jego bezpieczny powrót do domu?

Czytajmy OWU

Kupując ubezpieczenia zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać OWU, czyli warunki ubezpieczenia. Dzięki temu zanim złożymy nasz podpis, możemy wyjaśnić wszystkie niejasności z ubezpieczycielem oraz zdecydować się na inne składniki polisy. Jeżeli planujemy ekstremalne wycieczki, lepiej zapewnijmy sobie również pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa.

Ile kosztują ubezpieczenia podróżne?

Ceny zależą od kilku zmiennych, m.in.:

l czasu podróży (ile dni polisa będzie obowiązywać),

l wiek osób, które będą objęte ubezpieczeniem,

l czy obejmuje tylko dorosłych, czy też dzieci,

l cel podróży, czyli miejsce / miejsca, które zamierzamy odwiedzić,

l charakter podróży, czyli co planujemy robić (np. tańsza będzie polisa dla leżących na plaży, a droższa dla surferów czy zwiedzających dżunglę bez przewodnika).


Aktualności

Powiązane artykuły