Konferencja o Żołnierzach Wyklętych

żołnierze wyklęci 28 II 2015Szanowni Państwo, starosta gołdapski Andrzej Ciołek oraz wicestarosta Grażyna Senda serdecznie zapraszają na konferencje edukacyjną nt. Żołnierzy Wyklętych związanych z okolicami Gołdapi, która odbędzie się w sobotę 28 lutego 2015 r. o godz. 10:00 w gołdapskim Domu Kultury. Szczegółowy program w załączeniu.

żołnierze wyklęci 28 II 2015


Aktualności

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “Konferencja o Żołnierzach Wyklętych

 1. prwda po środku

  https://www.facebook.com/sprawaburego

  Cytaty:

  (Na kanwie zbrodni oddziału kpt. Romualda Rajsa „Burego” powstaje nowa książka cenionej w Polsce autorki kryminałów Katarzyny Bondy.
  „Kiedy teraz na potrzebę powieści, której akcję umieściłam w Hajnówce, mojej rodzinnej miejscowości, dokumentowałam pewną powojenną historię, w dokumentach IPN natrafiłam na sprawę tzw. pogromu wsi prawosławnych dokonanego przez oddział dowodzony przez jednego z żołnierzy wyklętych, Romualda Rajsa ps. Bury. Z rąk żołnierzy niezłomnych antykomunistycznego podziemia zginęło wtedy kilkaset osób. Wyłącznie cywili, także kobiet i dzieci. Uprowadzono pięćdziesięciu furmanów, którzy zginęli w regularnej egzekucji. Ich ciała odnaleziono dopiero w 1994 roku. Przez 50 lat społeczność milczała ze strachu, choć wszyscy o zbiorowej mogile wiedzieli. Moja babcia była jedną z ofiar.”

  Wydarzyło się 18 lutego 1946
  We wsi Borowskie pow. oleckiego kilkunastoosobowa banda Kazimierza Chmielowskiego „Rekina” obrabowała mieszkanie Zygmunta Zapolskiego, a jego samego uprowadziła. Zwłoki zamordowanego odnaleziono niedaleko wsi Bakałarzewo.
  Bojówka WiN pod dowództwem Kazimierza Bartnika „Młotka” napadła na mieszkanie Katarzyny Karwel na kolonii Przerośl pow. suwalskiego. Bandyci zamknęli w piwnicy przebywające tam osoby i zamordowali brata właścicielki Jana Karwela. Zginął również Władysław Wylgemus, mieszkaniec wsi Mocnarki pow. gołdapskiego. Mieszkanie obrabowano z żywności, pościeli i ubrań. Zwłoki ofiar schowali do chlewa.

  Wydarzyło się 2 lutego 1946
  Plutony Jana Boguszewskiego „Bitnego”, „Leszka” i Włodzmierza Jurasowa „Wiarusa” z bandy „Burego” spaliły wsie Zanie i Szpaki w powiecie bielskim oraz wieś Koncowizna pow. białostockiego. W czasie pożaru bandyci zabronili mieszkańcom opuszczania zabudowań, a do uciekających strzelali lub wpychali żywcem do ognia. W wyniku tych działań śmierć poniosły 32 osoby a kolejne 24 zostały ranne. Spłonęło 151 budynków mieszkalnych i gospodarczych, 35 koni, 289 owiec, 49 świń i 23 wozy konne. Oprócz tego maszyny i urządzenia rolnicze, wyposażenie mieszkań i rzeczy osobiste rolników. I tu nie zapomnieli zostawić kartki: „W wypadku nieopuszczenia terenów polskich osiedla białoruskie zostaną spalone. Termin 14. dni. Śmierć wrogom Ojczyzny”.
  W czerwcu 2005 r. Instytut Pamięci Narodowej uznał jednak Romualda Rajsa „Burego” za winnego dokonania zbrodni przeciwko ludności popełnionej w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym: „nie można utożsamiać [zabójstwa furmanów i pacyfikacji białorusich wsi] z walką o niepodległy byt państwa, gdyż noszą znamiona ludobójstwa”. )

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Zofia

  Bardzo ciekawa konferencja edukacyjna, ale tu chyba jako zapraszający to powinien występować też Pan Dariusz Morsztyn oraz przedstawiciele Gołdapskiej Drużyny Harcerzy Leśnych i Instytut Pamięci Narodowej, a nie tylko starosta i wicestarosta.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. ps "Bury"

  Ciekaw jestem czy na tej konferencji obecny będzie zasłużony dla ziemi gołdapskiej pierwszy nasz powojenny milicjant i obrońca komunistycznego ładu powojennego (dziś porucznik i kombatant AK!!!!) pan Sztabiński?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. XYZ

  Dla jednych wyklęci a dla drugich przeklęci.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Janusz

  Program konferencji zapowiada ciekawe spotkanie. Żałuje, że nie będę mógł w nim uczestniczyć. Gratuluje pomysłu organizatorom. Moim zdaniem nietaktem jest, że na konferencje zaprasza tylko władza.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Anonim

  Że pani wicestarosta w takie coś się angażuje,nic dziwnego,ale starosta Ciołek!?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. 1. Prawda nie leży pośrodku, tylko leży tam gdzie leży.

  2. Nie każdy powojenny milicjant był i/lub jest zły.

  3. Do XYZ: Każdy ma prawo do subiektywnych ocen, ale to Polska jest (tak, wciąż jest!) największym przegranym II wojny światowej. Natomiast Żołnierze Wyklęci to najwspanialsi ludzie których wydał odruch patriotyczny. Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. gold

  nie poznaję pana panie miszkiel .Nie każdy powojenny milicjant był i/lub jest zły.???????
  komuniści byli dobrzy????

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...