Północno-wschodnia Polska dla kajakarzy

W aspekcie turystycznym północno-wschodnia Polska jest atrakcyjna nie tylko ze względu na jeziora i puszcze. Północno-wschodnia Polska to również raj dla kajakarzy, także wyczynowców i to nie tylko dlatego, że tutejsze rzeki mocno meandrują, ale również i z tej przyczyny, że jest to teren pagórkowaty i w niektórych fragmentach widoczny jest wyraźny spadek terenu.

Zacznijmy od wschodu – najpopularniejszym szlakiem kajakowym Suwalszczyzny jest Rospuda (długość szlaku 67 km). Na pewnych odcinkach nie jest łatwy, bo spotykamy pod drodze mielizny i mnóstwo zakrętów. Ale płyniemy przez jeziorka i przez Czarną Hańczę możemy dostać się nawet do Kanału Augustowskiego. Tu oferowane są zarówno jedno-, jak i kilkudniowe wycieczki. Pod drodze mamy kilka pól namiotowych i stanice wodne.

Ciekawostką jest mało znany szlak rzeką Gołdapą (31 km) – obfituje bowiem w wyjątkowe atrakcje, choćby poniemieckie mosty, będące pozostałością po dawnej linii kolejowej. Ale najważniejszą ciekawostką jest to, że do niedawna Gołdapa formalnie zaliczana była do rzek górskich, gdyż jej spadek od źródła (w okolicy Kowal Oleckich) do Węgorapy sięga 100 metrów. Spływ zwykle kajakarze rozpoczynają od jeziora Gołdap, choć bywają i tacy, którzy startują już z rzeki Jarki przed malowniczym zabytkowymi mostami kolejowymi w Botkunach. Wycieczkę możemy zakończyć na zabytkowym Kanale Brożajckim w okolicy Bań Mazurskich, gdzie będzie na nas czekało kilka przenosek ale i też przepiękny widok, niektórym kojarzący się z przełomem Dunajca. Jedną stronę trasy możemy pokonać w jeden dzień i przed powrotem przenocować u gospodarza w okolicy Bań Mazurskich.

Do najbardziej znanych szlaków kajakowych północno-wschodniej Polski należy Krutynia. Trasa jest długa, bo licząca 102 kilometry i wiodąca aż przez osiemnaście jezior. Zwykle kajakarze rozpoczynają wiosłowanie od Jeziora Warpuńskiego (konkretnie w Sorkwitach), a kończą na Bełdanach. Ten szlak zaliczany jest do łatwiejszych z nieznacznymi mieliznami i łatwymi zakrętami. Za to jest nie mniej malowniczy niż wcześniej przez nas wymienione. Więcej o spływach krutynią na www.splywy.pl/krutynia/.

Płyniemy bowiem przez Mazurski Park Krajobrazowy z jedenastoma rezerwatami wraz z unikalnymi okazami fauny i flory.

Szlak Krutyni należy do najlepiej w tej części Polski zaopatrzonych w bazę do obsługi turystyki aktywnej. Wystarczy tu choćby wymienić stanicę wodną PTTK Krutyń. Po drodze spotykamy pensjonaty i także inne wypożyczalnie kajaków. Gestorzy oferują zarówno spływy jednodniowe, jak i tygodniowe, także weekendowe.


Aktualności

Powiązane artykuły