Park w Bludziach nową atrakcją turystyczną

bludzie_522 października obszar PK Puszczy Rominckiej wzbogacił się o nową atrakcję turystyczną – zrewitalizowany park podworski w Bludziach. Zapraszamy do jego zwiedzania!

Zabytkowy park w Bludziach jest częścią dawnego zespołu dworsko-parkowego. Położony jest 3 km na północ od Dubeninek. Park został założony w stylu krajobrazowym na wzgórzu stromo opadającym ku rzece Bludzi. Po wojnie majątek podzielił los wielu innych tego typu założeń. Drewniany dwór został rozebrany, a park podworski zarastał, zatracając swój pierwotny charakter. W ostatnich latach tylko wytrwali turyści przedzierając się przez zwarte krzewy śnieguliczki i pokonując liczne pokrzywy docierali na szczyt parkowego wzgórza, by zobaczyć stojący tu pomnik przyrody – dąb szypułkowy „Dworzanin”.

 

Dzięki uczestnictwu Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w projekcie finansowanym ze środków unijnych park podworski w Bludziach w 2014 roku doczekał się rewitalizacji. W ramach prac usunięto zbyt rozrastające się krzewy i podrosty wyeksponowując starodrzew parkowy. Część drzew poddano specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak czyszczenie ran, zakładanie wiązań, udrożnianie dziupli. Posadzono ponad 3600 roślin z kilkudziesięciu gatunków charakterystycznych dla dawnych XIX-wiecznych założeń parkowych. W miarę możliwości odtworzono osie widokowe oraz przebieg dawnych alejek, na których w kilku miejscach zbudowano drewniane schody. Przy ścieżkach ustawiono kamienne ławki i kosze. Na terenie parku wytyczono ścieżkę dendrologiczną opisującą 14 gatunków drzew i krzewów. Powstał plac rekreacji dla dzieci, parking i miejsca ze stojakami na rowery. Wydano także folder turystyczny opisujący historię i walory tego miejsca. Za parking i zwiedzanie parku nie są pobierane opłaty.

Prace rewitalizacyjne parku przeprowadzono w ramach projektu „Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów”. Projekt ten realizowany jest przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich we współpracy z Województwem Warmińsko-Mazurskim i Kujawsko-Pomorskim, w imieniu których zadania projektu wykonują poszczególne parki krajobrazowe. Projekt uzyskał wsparcie finansowe w ramach V priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2.808.561 zł.

 

W ramach projektu na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej przygotowano także dwa miejsca rekreacyjno-wypoczynkowe remontując dwie wieże widokowe i wiatę turystyczną. Prace te zrealizowano w Będziszewie przy ścieżce „Na skraju puszczy” oraz w Ostrówku przy ścieżce „Rechot”.

Folder turystyczny o parku w Bludziach (do pobrania) oraz galeria zdjęć z prac rewitalizacyjnych znajdują się na stronie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej pod linkiem:

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/puszczyrominckiej/aktualnosci-rewitalizacja_parku_podworskiego_w_bludziach_zakonczona.html

(an)

Belka UE - kolor_puszczaromincka

logo NFOŚiGW dofinansowano poziom


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Park w Bludziach nową atrakcją turystyczną

  1. Anonim

    Gratulacje!!!!!!Piękna inicjatywa. W czasie najbliższego pobytu na Mazurach odwiedzę to miejsce. Będę rekomendował znajomym.