Inni napisali: Oprócz benzyny i ropy wwożą węgiel

kontrola_graniczna_2013_mOkazuje się, że Polacy z rosyjskiej strefy MRG wywożą nie tylko paliwo ciekłe ale również… węgiel. Pisze o tym (mb) na portalu http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn

Na dodatek najwięcej węgla według rzecznika Służby Celnej w Olsztynie Ryszarda Chudego wjeżdża przez przejście graniczne w Gołdapi. Węgiel kupowany jest na stacjach paliw na ogół w 25-kilogramowych workach.

(…) Ludzie, którzy przywożą do Polski węgiel z Rosji robią to przy okazji kupowania w obwodzie kaliningradzkim paliwa. Jak ustaliła PAP na stacjach paliw zlokalizowanych w okolicach Gusiewa (rejon przejścia granicznego w Gołdapi) od kilku tygodni sprzedawany jest węgiel popakowany od razu w 25-kg worki. Za taki worek Rosjanie inkasują 185 rubli (nieco ponad 12 zł). W przeliczeniu na tonę cena węgla z Rosji jest ok. 200-250 zł niższa niż węgla w składach opału w woj. warmińsko-mazurskim (średnio za tonę trzeba zapłacić 700-750 zł). (…)

Paliwo to podstawowy, a może nawet jedyny, artykuł, który opłaca się Polakom kupować w Rosji, natomiast zysk na jego nielegalnej sprzedaży w Polsce jest już nieco mniejszy – gdyż u nas paliwo tanieje, w Rosji drożeje.

Natomiast Rosjanie prócz korzystania z różnych usług, zakupu artykułów spożywczych i AGD kupują również opony i to wysokiej jakości.

(…) Służby graniczne szacują, że liczba przekroczeń polsko-rosyjskiej granicy sięgnie 7 mln Tak wielkiego ruchu na tej granicy jak obecnie nie było nigdy przedtem.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły