Krążyły do niedawna przynajmniej dwie mylne informacje

Pociag Stanczyki_wm

Pociag Stanczyki_wmNa temat historycznego odcinka linii kolejowej Goldap – Tollmingkehmen (obecnie Czistyje Prudy) krążyły do niedawna przynajmniej dwie mylne informacje – pierwsza, że przez mosty w Stańczykach nigdy nie przejechał pociąg; druga, że stojący do tej pory w Żytkiejmach budynek z napisem Szittkehmen jest dawnym budynkiem dworca.

Pierwsza na szczęście wyszła prawie z użytku, druga niestety nie. Oczywiście pociągi jeździły przez mosty w Stańczykach, zaś wspomniany budynek z napisem pełnił inną funkcję (dworzec znajdował się bardziej na zachód).

Ilustrujemy tekst fotografiami z archiwum Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Jest m.in. na tych zdjęciach cesarz Wilhelm II (fotografia wykonana między 1910 a 1913 rokiem), przejazd pociągu przez Puszczę Romincką, mosty w Stańczykach i Makunischken, czyli obecną Tokariewkę.

pociagi_wilhelm_ii_1_wm

makunischken_wm

pociag Stanczyki 1_wm

Pociag Stanczyki_wm

pociag w Puszczy Rominckiej_wm

dworzec_zytkiejmy_wm

6_ Polen 1939 3__2 03_


Aktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Krążyły do niedawna przynajmniej dwie mylne informacje

 1. wojteks

  Czy mógłbym prosić Redakcję o wyjaśnienie jaki związek z linią kolejową Goldap-Tollmingkehmen mają stacje Staatshausen i Szittkehmen?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Częścią odpowiedzi będą dodatkowo załączone mapki i rozkład jazdy.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Józef

  Szanowna Redakcjo !
  Moja wiedza na temat budowy mostów w Stańczykach i linii kolejowej Gołdap -Zytkiejmy,pochodzi z wikipedii i jest następująca – cytuję:
  Ciekawa historia powstania mostów została stosunkowo niedawno rozwikłana – najpierw wybudowano most południowy (lata 1912 – 14 ,ukończony w 1917 r), a póżniej , w 1918 r most północny.
  Tor położono tylko na jednym z mostów i 1 pażdziernika 1927 r na całej trasie zaczęły kursować pociągi. – koniec cytatu.
  Wiadomości te są potwierdzone rozkładem jazdy z czerwca 1926 r. Zgodnie z tym rozkładem pociąg kursował z Gołdapi do Dubeninek.Natomiast w/g mapki (bez daty obraz nr 9) trasa kolejowa Gołdap – Zytkiejmy jest zaznaczona linią przerywaną.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. kto

  Redakcjo, wiem, że mój komentarz się nie ukaże, podobnie jak poprzedni. Ale nie o to chodzi, w końcu nie jest to komentarz, tylko prośba o poprawienie błędu ortograficznego. Proszę więc poprawić błąd w tekście,w tytule został poprawiony, ale już poniżej – nie. Chodzi o ten sam zwrot: „do nie dawna”.
  Pozdrawiam 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. By nie było, że cenzurujemy:-) Po prostu po takim komentarzu wystarczy poprawić błąd – istotny zresztą.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. kto

  Nie cenzurujemy? Zabawne, redakcjo. Wczoraj mój komentarz z prośbą o poprawienie tego samego błędu w tytule i w tekście (było napisane: „do nie dawna”) nie pojawił się, natomiast redakcja błąd poprawiła, ale tylko w tytule.
  Więc redakcjo, teraz proszę nie posługiwać się moim wpisem jako dowodem na rzekomy brak cenzury! To brzydko, redakcjo, tak oszukiwać i manipulować, żeby pokazać siebie w lepszym świetle, niż jest w rzeczywistości.
  Mimo wszystko – pozdrawiam.
  Moje rozczarowanie brakiem rzetelności dziennikarskiej redakcji jednak pozostanie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Nie zrozumieliśmy się – małym problemem dla redakcji jest zamieszczenie poprzedniego komentarza. Tylko logiczne wydało się nam poprawić błąd i nie dawać sugestii po fakcie. I tylko o to nam chodziło. Mieliśmy już podobny przypadek, kiedy internauta wytknął błąd i zastrzegł, by nie dawać komentarza. Błędów popełniliśmy już wiele. Błędy popełniamy jak każdy człowiek i przyznajemy się do nich. Co zaś do „lepszego światła” – warto czasem jest policzyć przynajmniej do dziesięciu zanim się kogoś oceni, bowiem bywa, że to nie manipulacja tylko najzwyklejsze nieporozumienie. To tak na przyszłość. Pozdrawiamy

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...