Szansa na wyposażenie pracowni przyrodniczej

akademie logo

akademie logoSzansa dla placówek z województwa warmińsko-mazurskiego na wyposażenie pracowni przyrodniczej. Start wiosennego konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół.

Rozpoczął się konkurs Akademii Przyjaciół Pszczół – programu edukacyjnego skierowanego do placówek edukacyjnych z całej Polski. W ramach akcji, która jest częścią IV edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” szkoły podstawowe, przedszkola, świetlice, domy kultury itp. mogą zdobyć niezbędne wyposażenie pracowni przyrodniczej o wartości 4 500 zł: mikroskopy, lupy, leksykony przyrodnicze, atlasy i inne. Wystarczy przesłać fotorelację z zajęć w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół. Konkurs potrwa do 17 kwietnia 2014 roku. Partnerem programu jest Fundacja Nasza Ziemia.

 

Akademie Przyjaciół Pszczół to program edukacyjny, który łączy naukę z zabawą i wprowadza najmłodszych w świat wyjątkowych owadów, jakimi są pszczołowate. W ramach Akademii do tej pory ponad 1500 placówek otrzymało scenariusze ciekawych, interaktywnych i atrakcyjnych dla dzieci zajęć poświęconych pszczołom. Można je realizować w czasie zajęć szkolnym lub pozalekcyjnych kółek przyrodniczych czy wycieczek po okolicy. Budowanie pszczelich hotelików, zabawy w społeczność ula, poszukiwania miododajnych roślin w okolicy – te i inne atrakcyjne zabawy edukacyjne mogą prowadzić wychowawcy z placówek biorących udział w akcji.

„Wszyscy, którzy organizują zajęcia dla dzieci, mogą skorzystać z naszych narzędzi edukacyjnych, łączących naukę o pszczołach z zabawą. Zajęcia są przygotowane zostały dla dzieci w wieku do lat 13. W rozpoczynającym się właśnie konkursie Akademii Przyjaciół Pszczół każda, każda zaangażowana placówka, ma szansę na atrakcyjne i cenne nagrody pogłębiające wiedzę o pszczołach” – mówi Agnieszka Jastrzębska, przedstawicielka ZT „Kruszwica” S.A. – organizatora programu.

 

Jak wziąć udział w konkursie Akademii Przyjaciół Pszczół?

 

Aby placówka edukacyjna mogła wziąć udział w konkursie Akademii, wystarczy zarejestrować się na stronie www.pomagamypszczolom.pl w zakładce Akademie Przyjaciół Pszczół. Po rejestracji opiekun otrzymuje dostęp do darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów. Materiały mogą posłużyć jako inspiracja do zorganizowana zajęć poruszających tematykę wyjątkowych, ale zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych. W ramach zajęć dzieci mogą uczestniczyć także

w zajęciach plenerowych. W zależności od możliwości placówki edukacyjnej mogą to być obserwacje przyrody, gry i zabawy zawierające elementy nauki samodzielnego stwarzania środowiska przyjaznego owadom oraz podkreślanie o wyjątkowej roli owadów pszczołowatych w kontekście całego środowiska. Zdjęcia z zorganizowanych w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół aktywności jako pracę konkursową można wysyłać przez formularz zgłoszeniowy na stronie programu do 17 kwietnia br.

 

Nagrody dla najlepszych pszczelich Akademii

 

Jury konkursu przyzna 4 nagrody główne oraz 16 wyróżnień (z każdego województwa po jednym). Nagrodą główną, sfinansowaną przez organizatora – firmę ZT Kruszwica, jest wyposażenie pracowni przyrodniczej wraz z zestawem pomocy szkolnych (zeszyty, plany lekcji itp.), Wartość wyposażenia pracowni, dostosowanego do indywidulanych potrzeb nagradzanej placówki, wynosi 4500 zł. Informacje o konkursie Akademii Przyjaciół Pszczół oraz regulamin są dostępne na stronie www.pomagamypszczolom.pl.

 

Kontakt dla mediów

Małgorzata Strzelec

Junior Brand Manager, ZT „Kruszwica” S.A

Tel. 22 335 67 27, e-mail: Malgorzata.Strzelec@bunge.com

 

Dominika Karoń

Garden of Words

tel.(22) 829 85 72 wew. 28, e-mail: d.karon@gardenofwords.pl

 

***

Kujawski z pierwszego tłoczenia to naturalny olej, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Aby te nasiona mogły powstać, kwiat rzepaku, podobnie jak większość innych roślin, musi zostać zapylony – to zadanie należy do pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli, bzygów czy murarek. Kujawski to marka, która czerpie z natury, ale także się o nią troszczy. Dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problem masowo ginących pszczół i organizuje akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Głównym celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.

 

W ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” do tej pory:

– ponad 30 000 osób poparło Zasady Przyjaciół Pszczół,

– Akademie Przyjaciół Pszczół przyciągnęły ponad 160 placówek edukacyjnych z całego kraju,

– blisko 2 500 dzieci uczestniczyło w organizowanych w ramach Akademii pszczelich zajęciach wakacyjnych,

– w sumie dzieci w wakacje spędziły ponad 800 godzin, poznając pszczeli świat,

– zorganizowaliśmy ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia.

 

Powiązane artykuły