Codziennie mieli zapewnione różne atrakcje

zimowisko (20)

zimowisko (20)W dniach 5 – 7 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi odbywało się zimowisko. Wzięło w nim udział 20 uczniów, harcerzy i zuchów z tej szkoły oraz harcerze z 9. Drużyny Starszoharcerskiej „Włóczykije”, którzy służyli swą pomocą przy organizacji zabaw i gier młodszym dzieciom.

 

Codziennie od 10.00 do 15.00 uczestnicy mieli zapewnione różne atrakcje oraz obiad. W lesie Kumiecie odbył się kulig, ognisko z kiełbaskami, gra terenowa. Dzieci chętnie bawiły się na świeżym powietrzu, chodziły po lesie, a nawet budowały igloo. Na terenie szkoły zorganizowano zimową grę francuską, zajęcia plastyczne, rozgrywki sportowe w sali gimnastycznej, śpiewanki i pląsy. Trzeciego dnia uczestnicy zimowiska wyruszyli na wyprawę autokarową razem z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Granica”: Stanisławem Pastuszką, Zbigniewem Pietrewiczem, Mirosławem Dziobkowskim. Wzięli udział w zajęciach przyrodniczych z panią Anną Naruszewicz w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, oglądały wystawę w multimedialnej sali edukacyjnej „Mokradła Puszczy Rominckiej”. Następnie w lesie, w miejscowości Sumowo, wyłożyły zebraną wcześniej karmę dla zwierząt leśnych. Pan Stanisław Pastuszka podzielił się z dziećmi swoimi doświadczeniami i przeżyciami z wędrówek po lesie oraz ogromną wiedzą na temat trybu życia zwierząt leśnych. Powiedział również o różnorodnych działaniach myśliwych na rzecz zwierząt. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści myśliwych.

Codziennie przed rozejściem się do domów uczestnicy zimowiska stawali w kręgu, by podsumować dzień oraz przekazać sobie harcerską „iskierkę przyjaźni”. Otrzymywali słodkie nagrody i drobne upominki. Do domu wracali nieco zmęczeni lecz pełni wrażeń.

W organizacji zimowiska oraz opiece nad dziećmi podczas kuligu, wyprawy autokarowej pomocą służyli: Andrzej Gutowski, Anna Jaremus-Furtan, Teresa Pasternak oraz harcerze starsi: Karolina Twarowska, Adrianna Skarżyńska, Michał Fiodorowicz. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc.

Dziękujemy również Nadleśnictwu Gołdap za udostępnienie wiaty edukacyjnej i miejsca na ognisko, a panu leśniczemu Zbigniewowi Czuprowi dziękujemy za przygotowanie ogniska.

Myśliwym z Wojskowego Koła Łowieckiego „Granica” dziękujemy za zasponsorowanie autokaru i pomoc w przeprowadzeniu akcji dokarmiania zwierząt.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły