Burmistrz Gołdapi w Strasburgu

clare_3

clare_3Burmistrz Gołdapi Marek Miros uczestniczył jako delegat polskich samorządowców w kolejnym XXV Sesji CLARE. Zgromadzenie odbywało się w dniach 29 – 31 października.

CLARE to kongres samorządowców działający przy Radzie Europy – organizacja europejskich (i nie tylko) samorządów, zajmująca się głównie przestrzeganiem i monitoringiem praw człowieka oraz mechanizmów zapewniających nieskrępowane prawa do zrzeszania się i funkcjonowania samorządów terytorialnych.

Polska reprezentowana jest przez 12 samorządowców, reprezentujących sześć polskich korporacji samorządowych. Związek Miast Polskich reprezentowali: burmistrz Nysy Jolanta Barska i wiceprezes związku Miast Polskich Marek Miros.

Burmistrz Gołdapi uczestniczył w zgromadzeniu już po raz kolejny. Sesje odbywają się wiosną i jesienią. Oprócz udziału w konferencji polska delegacja wraz z delegacja ukraińską wzięły udział w spotkaniu z ambasadorem Polski przy Radzie Europy Urszulą Gacek.

Polska delegacja brała czynny udział zarówno w sesjsch plenarnych, jak spotkaniach panelowych, na spotkaniu z Przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zaprezentowała stanowisko w sprawie ostatniego wyroku dotyczącego zbrodni katyńskiej.

 

Niżej prezentujemy to stanowisko:

 

Panie Przewodniczący

 

Na ręce pana składam w imieniu delegacji polskiej rozczarowanie z powodu odrzucenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w dniu 5 września skargi Rodzin katyńskich, która dotyczyła mordu katyńskiego dokonanego przez NKWD wiosną 1940 roku. Z rąk NKWD zginęło ponad 22 tysiące polskich oficerów i urzędników państwowych.

Sędziowie nie wysłuchali wszystkich argumentów polskiej strony. Swoje niezadowolenie i zaskoczenie z powodu odrzucenia skargi wyraził Polski Minister Spraw Zagranicznych.

Polskie samorządy wyrażają również rozczarowanie wyrokiem. Wszystkie polskie samorządy podjęły wielki wysiłek i są zaangażowane, aby czcić i oddawać hołd zmarłym. Nie traktujemy tej sprawy jako ingerowanie w politykę międzynarodową, bo dla nas ten proces miał znaczenie historyczne i moralne, a na wartościach moralnych zbudowana jest Europa.

Jesteśmy zainteresowani i mocno zaangażowani na rzecz integracji europejskiej i budowania trwałego pokoju w Europie a przestrzeganie praw człowieka uważamy za najważniejsze i dotyczą one wszystkich.

 clare_4

clare_2

clare_1

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Burmistrz Gołdapi w Strasburgu

  1. grzybiarz

    Prosze zmienić garnitur,za duży ,źle pan w nim wygląda,chyba Pan duzo spuścił kilogramów

  2. swojak

    jak w „Dniu Swistaka” zdjęcia tak jak z tamtego roku – panie burmistrzu – żałosne

  3. Franek

    Ze zdjęcia nr 4 wynika,że pan burmistrz został wyprowadzony sali obrad przez specjalną ochrone damsko – męską.