Lekcja EDB – inaczej

lekcja_strazacy_1

lekcja_strazacy_1W Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi odbyło się spotkanie uczniów klas III: „a”, „d” i „e” z funkcjonariuszami Straży Pożarnej z Gołdapi: Michałem Hermanem i Arkadiuszem Boguszewskim.

Pracownicy straży przybyli, aby opowiedzieć nam o zagrożeniach pożarowych oraz o zasadach zachowywania się podczas ewakuacji na wypadek pożaru. Na zajęciach zapoznaliśmy się z podziałem pożarów ze względu na materiał. Rozmawialiśmy o przyczynach pożarów, których jak się okazało, jest bardzo dużo. Później przyszła kolej na poznanie różnych metod walki z ogniem. Jak się okazało, sposoby zwalczania pożarów są bardzo różnorodne – od obowiązkowej w każdym pomieszczeniu gaśnicy aż do koca szklanego tłumiącego pożar w zarodku czy sita do gaszenia pożarów sadzy w kominach. Panowie Michał i Arkadiusz przypomnieli nam, jakie są typy gaśnic (wodna, proszkowa, pianowa…) oraz zasady ich użytkowania – włącznie z koniecznością czytania etykiety i poddawania ich regularnym testom określającym, czy można ich jeszcze użyć. Dowiedzieliśmy się także o obowiązku wożenia gaśnicy samochodowej w każdym pojeździe i możliwością otrzymania mandatu w razie jej nieposiadania. Na koniec strażacy pozwolili nam zadawać nurtujące nas pytania, lecz takich nie było.

Spotkanie było bardzo ciekawe, a przede wszystkim bardzo przydatne. Każdy powinien przecież wiedzieć jak bronić się przed tak poważnym zagrożeniem, jakim jest jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów – ogień. Mimo, iż wiele rzeczy przerabialiśmy na technice w II klasie, to warto regularnie przypominać i porządkować tę wiedzę.

Katarzyna Waraksa kl. III „d”


Aktualności

Powiązane artykuły