Złą władzę wybierają dobrzy ludzie, którzy nie chodzą na wybory

komisarz_wyborczy_3

komisarz_wyborczy_3W środę w Starostwie odbyło się spotkanie z Obwodową Komisją Wyborczą Obwodu Kaliningradzkiego. Od przewodniczącego komisji można było usłyszeć kilka interesujących informacji, związanych m.in. z wyborami uzupełniającymi do samorządów, które odbyły się tam 8 września.

 

Pierwszą ciekawostką jest to, że w Federacji Rosyjskiej ustalono konkretny dzień wyborczy, czyli 2. niedzielę września.

W wyborach uzupełniających było do rozdania 391 mandatów, o które (po odrzuceniu tych, którzy nie spełnili warunków) ubiegało się 890 kandydatów. Frekwencja wyniosła 34 proc. Głosowało 63 tysiące osób. Startowało 10 partii (w obwodzie zarejestrowano 42 partie).

Najwięcej mandatów uzyskała Jedyna Rosja (302), niezależni – 42, komuniści – 22, Sprawiedliwa Rosja – 10, partia Żyrynowskiego – 1, Jabłoko – 1.

Po raz pierwszy w niektórych okręgach zastosowano elektroniczne maszyny do głosowania.

Druga ciekawostka dotyczy naszego partnera Gusiewa. Tu wybory odbędę się 13 października i związane są ze zmianą struktury administrowania. Będzie teraz tylko jedna władza samorządowa (do tej pory były osobno – rejonowa i miejska). Będzie wybierana „gława” miejskiej administracji spośród radnych i osobno tzw. citymenedżer, czyli władza wykonawcza na kontrakcie.

Do rady będzie wybieranych 10 radnych partyjnych i 10 z okręgów jednomandatowych.

„Gława” tworzy i przyjmuje budżet oraz zatwierdza program działania.

Podczas spotkania jeden z gości zacytował znamienne słowa Churchilla: „Złą władzę wybierają dobrzy ludzie, którzy nie chodzą na wybory”.


Aktualności

Powiązane artykuły

6 komentarzy do “Złą władzę wybierają dobrzy ludzie, którzy nie chodzą na wybory

 1. Jak rządzą źli to są ci rządzący są niewinni?

 2. qwerd

  Chciałbym tutaj zacytować słynnego rosyjskiego polityka „Gdybyśmy nie wiedzieli kto wygra wybory, to byśmy ich nie organizowali……” A tak z naszego podwórka, frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych wyniosła około 51%, od ćwierćwiecza w naszym rządzie i samorządzie te same ” czerwone „twarze. Tylko zmiana ordynacji wyborczej jest w stanie coś zmienić w tym kraju.

 3. wyborca

  To bardzo ciekawe rozwiązanie – ustalony z góry termin wyborów – u nas można też i datą wyborów manipulować!
  A skąd idea tego spotkania w Gołdapi i czemu nic nie było wiadomo wcześniej ze takie się odbędzie? Czy było otwarte dla obywateli?
  Najbliższe wybory u nas tez będą ciekawe w gminach dzięki jednomandatowym okręgom – szkoda że w powiecie ta zasada nie obowiązuje, może byśmy zmienili kogoś na najwyższych stanowiskach!

 4. Mazur

  Wybory / moja osobista definicja / – bagno demokracji , które trzeba przejść, żeby zostać dyktatorem.

 5. Demokryt 400 l p.n.e

  „Im mniej godni swoich wysokich urzędów są ci, którzy je piastują, tym pewniej się czują i tym mocniej się nadymają głupotą i bezczelnością.”

  Jakie prawdziwe po prawie 2,5 tys lat.