Suwalski jubileusz z udziałem gołdapian

lam_2

lam_2Nie wszyscy wiedzą, że wybitny polski poeta Leszek Aleksander Moczulski pochodzi z Suwałk. Jest również autorem tekstów piosenek, choćby przebojów „Skaldów”, jak „Cała jesteś w skowronkach” lub „Ludzie zejdźcie z drogi”. W środowy wieczór w dziale literackim Muzeum im. Marii Konopnickiej miały miejsce kameralne obchody jubileuszu 75-lecia pisarza, z aktywnym zresztą udziałem gołdapian.

Formułę bowiem Zbigniew Fałtynowicz wymyślił taką, iż, po oficjalnych wystąpieniach, wraz z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim kilkoro poetów z regionu czytało również swoje utwory, w tym gołdapianie – Jan Jastrzębski i Mirosław Słapik. Osobnym punktem programu było przeczytanie przez Wojciecha Kassa, poety i dyrektora Muzeum w Praniu, świetnego poematu „Ba”, tu ilustrację muzyczną wykonywała jego żona Jagienka.

W przerwie jubilat wraz z innymi poetami zasadził symboliczne „swoje” drzewko w ogrodzie muzeum (rosną tu m.in. drzewka Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza).

W czwartek – spotkanie Leszka Aleksandra Moczulskiego z szerszym gronem publiczności, już w głównym budynku Muzeum Regionalnego w Suwałkach.

 

Powiązane artykuły