Był rysownikiem i przyjacielem Farenheidów

salpius_11

salpius_11W kościele w Żabinie podczas ostatniego remontu odnaleziono epitafium poświęcone Ulrichowi von Salpiusowi, majorowi armii pruskiej, artyście malarzowi, najlepszemu przyjacielowi Fritza von Farenheida (pisaliśmy o nim w artykule o kościele w Żabinie).

Ulrich von Salpius pochowany jest w Beynuhnen obok budowniczego piramidy w Rapie. Salpius jest autorem ilustracji do pierwszych wydań niemieckich wydań Baśni Andersena, najprawdopodobniej miał swój duży udział w wystroju pałacu w Beynuhnen, a także świątyni doryckiej znajdującej się tuż obok głównej rezydencji Fritza von Farenheida, najprawdopodobniej jest autorem malowideł na sklepieniu głównej nawy kościoła w Żabinie.

W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych pojawiły się kopie rysunków wykonanych w połowie XIX wieku przez Ulricha von Salpiusa, które przesyłam w załączeniu.

Na jednym z rysunków przedstawiającym wieczorne spotkanie w duńskim zamku Apenrade znajduje się m.in. wizerunek Ulricha von Salpiusa.

Jan Werchowicz


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Był rysownikiem i przyjacielem Farenheidów

  1. Mariola

    Niesamowita historia , a rysunki … piękne . Nic więc dziwnego ,że ilustracje do Baśni Andersena tak przyciągają wzrok i zachwycają . Dlatego też są ponadczasowe i nawet współczesne dzieci z chęcią je oglądają i czytają . Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. Mariola

    Ile ciekawych tajemnic kryją mury naszych pięknych i starych KOŚCIOŁÓW …

  3. Obserwator

    Wczoraj zawiozłem swoich gości z południa Polski pokazać piramidę Rapie i bardzo się zawstydziłem porządkiem panującym wokół zabytku! Żenada! Sądzę, że stan piramidy i otoczenia świadczy o nieudolności wójta! Pozdrawiam!