Spółka szykuje się do przyjęcia kolejnych inwestorów

ssse_2

ssse_2Prowadzimy rozmowy z inwestorami zagranicznymi zainteresowanymi terenami w Ełku i Gołdapi. Póki co możemy zdradzić jedynie tyle, że chcą wybudować średniej wielkości zakłady.

Liczymy na to, że w najbliższym czasie zostaną one sfinalizowane – powiedział Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podczas wtorkowej konferencji prasowej, na której zarząd spółki podsumowywał ubiegłoroczne działania strefy. Mowa była również o przyszłości strefy. – Na podobnym etapie jest bardzo duża inwestycja w Suwałkach i Białymstoku.

Ponadto na podpis ministra czeka wniosek rozszerzeniowy o nowe tereny w Suwałkach i Ełku (o Park Naukowo-Technologiczny w Ełku) oraz o utworzenie nowej podstrefy w Łomży. Wówczas do strefy włączonych zostanie o ok. 40 ha (Ełku – 29 ha, Łomża – 8,5 ha, Suwałki – 2 ha).

SSSE rozważa włączenia w swoje szeregi również terenów w podlaskich gminach m.in.: Hajnówka, Grajewo i Narewka. Ta ostatnia lokalizacja znajduje się w pobliżu nowobudowanego przejścia w Siemianówce, gdzie strefa dostrzega szansę dla rozwoju branży logistycznej.

2012 był dobrym rokiem dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – zgodnie potwierdzają zarówno zarządzający spółką jak i przedsiębiorcy, którzy w niej działają.

– Nasza kondycja jest doskonała. Gdy zaczynaliśmy zatrudnialiśmy 10 osób, dziś pracuje w firmie ponad pół tysiąca ludzi, a my właśnie uruchomiliśmy najnowocześniejszą w Polsce linię technologiczną – zachwalał Henryk Owsiejew, przewodniczący rady nadzorczej spółki „MALOW” od 1998 r. działającej w suwalskiej podstrefie SSSE.

– W 2012 r. SSSE osiągnęła dodatni wynik finansowy (2012 r. – 321 tys. zł; w 2011 r. – minus 1,2 mln zł), a ponadto wydała jedenaście zezwoleń na prowadzenie działalności, zajmując według rankingu „Rzeczpospolitej” czwarte miejsce wśród 14 stref ekonomicznych w Polsce pod względem deklarowanych przez przedsiębiorców nowych miejsc pracy.

Suwalska strefa zainaugurowała również funkcjonowanie najmłodszej swojej podstrefy – białostockiej. To tam otwarto w ubiegłym roku dwa duże zakłady Masterpress i Bianor.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Sześć wydzielonych obszarów na terenie Suwałk, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Małkini Górnej oraz Białegostoku zajmuje łączną powierzchnię ok. 343 ha, na których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.

Przez blisko 17 lat istnienia SSSE przeprowadzono inwestycje o łącznej wartości 1,7 mld zł, dzięki którym przedsiębiorcy utworzyli 6 tys. miejsc pracy.

Suwalska strefa oddaje do dyspozycji inwestorów tereny przemysłowe wyposażone w pełną infrastrukturę techniczną, przygotowane do rozpoczęcia działalności gospodarczej, która wiąże się z możliwością korzystania z ulg i preferencji podatkowych. Podstawową zachętą inwestycyjną jest ulga w podatku dochodowym w wysokości do 70 proc. wartości inwestycji.

ssse_2

ssse_1


Aktualności

Powiązane artykuły