Zostań Mikołaju, daj dziecku najcenniejszy prezent – bezpieczeństwo

6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Z okazji tego święta, rodzice lub opiekunowie podrzucają do buta swoich dzieci prezenty.

Zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze. W tym wyjątkowym dniu warmińsko-mazurscy policjanci postanowili sprawdzić czy rodzice, obdarowali swoje pociechy tym co najcenniejsze, czyli bezpieczeństwem. Kontrolując samochody funkcjonariusze sprawdzą czy dzieci podróżują w fotelikach. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którzy przestrzegają przepisy otrzymają pluszowe maskotki.

 

Działania są realizowane na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego z okazji Mikołajek. To właśnie w tym dniu obdarowujemy dzieci prezentami.

Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, policjanci z Warmii i Mazur postanowili sprawdzić czy dzieci otrzymały od rodziców ten najcenniejszy prezent-bezpieczeństwo. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze bacznie przyglądają się przestrzeganiu przez kierowców przepisów. Oprócz konieczności zapinania pasów, policjanci przypominają także o ważnej i istotnej kwestii, jaką jest przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych.

 

Przepisy jasno określają zasady przewozu dzieci: W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Ten sam artykuł w punkcie 4 mówi o zakazie „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera” oraz zakazuje „przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego”.

 

Od początku roku warmińsko-mazurscy policjanci ujawnili 9.337 wykroczeń dotyczących niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych.

 

Zgodnie z taryfikatorem, kierowcom i pasażerom którzy podróżują samochodem bez pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 zł. oraz 2 lub 4 punkty karne. Natomiast przewożenie dzieci bez fotelika ochronnego zagrożone jest 150 zł mandatem i 6 punktami.

 

W trakcie dzisiejszych działań policjanci wręczają kontrolowanym uczestnikom ruchu drogowego maskotki, któe są symbolem ogólnopolskiej kampanii „Klub pancernika klika w fotelikach” i maja przypominać o podstawowych zasadach bezpiecznego podróżowania.


Aktualności

Powiązane artykuły