Spotkanie w Czerwonej Szkole

czerwona szkola

czerwona szkolaMimo że Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej działa od kilkunastu lat, nie każdy mieszkaniec Żytkiejm miał okazję zwiedzić jego siedzibę. Aby to zmienić 21 listopada 2012 roku Park zorganizował nietypowe spotkanie, na które przybyli mieszkańcy Żytkiejm i okolic. 

Było ono okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem Parku oraz do zwiedzenia całego budynku. A że siedziba Parku mieści się w dawnej szkole, wśród przybyłych gości było wielu uczniów i nauczycieli związanych z tym miejscem. Spotkanie stało się zatem okazją także do powspominania czasów, gdy w czerwonych murach tętniło szkolne życie.

Park kojarzony jest przez mieszkańców głównie z edukacją ekologiczną i turystyką. O działaniach związanych z czynną ochroną przyrody nie wszyscy wiedzą. Powód jest prosty – prace te realizowane są w głębi puszczy, gdzie mało kto dociera. Dlatego na początek spotkania goście wysłuchali prezentacji na temat działalności Parku oraz otrzymali publikacje przyrodnicze i turystyczne wydawane przez Park. Obejrzeli także ekspozycję przyrodniczą „Mokradła Puszczy Rominckiej” i wysłuchali „Leśnego Koncertu”.

Z dużym zainteresowaniem zwiedzano pozostałe pomieszczenia w Parku, w szczególności poddasze, którego adaptacja niedawno dobiegła końca. W znajdującej się tu sali czekał poczęstunek oraz kolejny ważny punkt programu. Było nim wspominanie szkolnych lat. Tę sentymentalną część spotkania poprowadziła ceniona i szanowana przez wszystkich emerytowana nauczycielka pani Alina Grudzińska, która w Czerwonej Szkole uczyła od 1956 roku. Pani Alina z entuzjazmem wcieliła się w rolę nauczyciela, by przeprowadzić oryginalną lekcję pełną opowieści, wspomnień, śpiewów i podziękowań. Towarzyszyło temu przeglądanie starych zdjęć oraz kronik szkolnych z dawnych lat. Spotkanie zostało bardzo mile odebrane przez przybyłych gości. Mogli oni powspominać lata swej młodości przechadzając się po niegdysiejszej szkole oraz dowiedzieć się, co teraz się tu dzieje, czyli w jaki sposób Park służy przyrodzie i społeczeństwu.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej serdecznie dziękuje pani Bożenie Wróblewskiej – dyrektorowi  Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach za udostępnienie kronik szkolnych oraz Stowarzyszeniu „Żytkiejmska Struga” za przygotowanie poczęstunku. Szczególne podziękowanie kierujemy do pani Aliny Grudzińskiej za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie w przeprowadzenie spotkania oraz okazane ciepło i serdeczność.

Więcej zdjęć ze spotkania znajduje się na stronie internetowej Parku pod linkiem:

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/puszczyrominckiej/aktualnosci-spotkanie_w_czerwonej_szkole.html

(pkpr)

czerwona szkola 2012 011

czerwona szkola 2012 015

czerwona szkola 2012 079

czerwona szkola

 


Aktualności

Powiązane artykuły