Jesteśmy częścią społeczeństwa

sg

sgFunkcjonariusze Straży Granicznej często angażują się w przedsięwzięcia służące ogólnemu dobru społeczeństwa. Służba w ochronie granic państwowych to nie tylko podejmowanie fizycznych działań, ale również profilaktyka i właściwa postawa obywatelska.

 

Codziennym miejscem pracy funkcjonariusza Straży Granicznej służącego na „zielonej granicy” jest środowisko naturalne. Oczywistym jest, że Straż Graniczna aktywnie włącza się w organizowane akcje ekologiczne. Bez względu na wiek, pochodzenie czy wykonywany zawód razem powinniśmy dbać o nasze zdrowie. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach wspólnie z Nadleśnictwem Gołdap oraz grupą 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach wspierali akcję „Sprzątanie Warmii i Mazur”, dając dobry przykład innym i zachęcając do działania.

 

Przez cztery dni uczestnicy przedsięwzięcia w patrolach przemierzali Puszczę Romincką oraz okolice miejscowości Żytkiejmy. Na odcinku kilkudziesięciu kilometrów zebrali ponad 40 worków śmieci. Każda wyznaczona trasa sprzątania kończyła się tuż przy granicy państwowej. Dzięki temu młodzi ludzie mogli zobaczyć oznakowanie granicy polsko-rosyjskiej oraz zapoznać się z zadaniami funkcjonariuszy SG. Potem na najmłodszych czekały przyrodnicze zajęcia edukacyjne przygotowane przez pracownika nadleśnictwa.

 

Warto przypomnieć, że nie tak dawno funkcjonariusze z Placówki SG w Sępopolu również uczestniczyli w ekologicznej akcji sprzątania korytarza i nadbrzeży rzeki Łyny.

 

Natomiast Placówka Straży Granicznej w Bezledach była współorganizatorem V Rajdu Harcerskiego „TELETUBISIE STRZEGĄ GRANICĘ”. Grupa około 100 harcerzy i zuchów poznała specyfikę ochraniania zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, wędrując wzdłuż północno-wschodnich rubieży.

 

Młodzież ze szkół podstawowych w: Radziejach i Węgielsztynie zna codzienne zagrożenia. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Węgorzewie wyjaśnili jak unikać zaistnienia niebezpiecznych sytuacji.

 

Opowieścią o Grzesiu, Agatce, Saszy i Tamarze przedstawiciele Komendy Oddziału próbowali wyjaśnić przedszkolakom z Przedszkola Niepublicznego „Miś Uszatek” w Kętrzynie trudne zagadnienia odnoszące się do: granic państwa, zadań formacji i ogólnego bezpieczeństwa obywateli.

 

Wszelkie spotkania edukacyjne wpływają na bogacenie zasobu wiedzy najmłodszych, ale także bagażu doświadczeń samych funkcjonariuszy.

Red. W-MOSG


 


Aktualności

Powiązane artykuły