Bezpiecznie przywitajmy Nowy Rok

Przed nami Sylwester, pamiętajmy zatem, aby nasze świętowanie nie było uciążliwe dla innych lokatorów. W powiecie olsztyńskim prawie 100 policjantów będzie pilnowało, by wszyscy mieszkańcy mogli spokojnie i bezpiecznie przywitać Nowy Rok. Zanim zorganizujemy w domu przyjęcie warto porozmawiać z sąsiadami i grzecznie uprzedzić, że tej nocy może być u nas nieco głośniej niż zwykle, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość. Policjanci będą interweniowali wszędzie tam, gdzie będą zgłoszenia dotyczące zagłuszania ciszy nocnej. Przypominamy, że za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 złotych.
Na licznych straganach, w sklepach od dawna możemy już kupić sylwestrowe fajerwerki. Pamiętajmy jednak, by korzystając z nich zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Używajmy petard zgodnie z instrukcją obsługi, którą każdy producent ma obowiązek dołączyć do nich w języku polskim. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób. Apel kierujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania materiałów pirotechnicznych.
Pamiętajmy! Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia. Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy sprzedają petardy dzieciom. Przypominam, że wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim. Za naruszenie powyższego przepisu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Sklepom, stoiskom, gdzie sprzedawane będą akcesoria pirotechniczne ze szczególną uwagą przyglądać się będą policjanci.
Pamiętajmy, że zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego 31 grudnia i 1 stycznia są jedynymi dniami, w których można w miejscach publicznych używać petard. Po tym czasie za używanie petard możemy zapłacić nawet 500 złotych grzywny.


Aktualności

Powiązane artykuły