Zbliża się finał akcji pięciu jedenastek

dorota_lasica

dorota_lasicaRozmawiamy z Dorotą Łasicą, animatorką kierującą gołdapskim Centrum Wolontariatu, pracującą na co dzień w Warsztacie Terapii Zajęciowej.

Przypomnijmy na czym polega akcja 11.11.11.11.11.?

– Akcja polega na propagowaniu takich wartości, jak patriotyzm i wolontariat. To się zbiega z tymi jedenastkami, bo 2011 rok to Europejski Rok Wolontariatu, natomiast jedenasty miesiąc i jedenasty dzień to Święto Niepodległości.

Kto jest inicjatorem tego przedsięwzięcia?

– Inicjatorem jest Stowarzyszenie „Partnerstwo Sztuk”, pomysłodawcą jestem ja.

Słyszałem, że to się niespodziewanie – by tak rzec – rozbuchało…

– Gdy staraliśmy się o dofinansowanie do gminy i powiatu, to mieliśmy na myśli głównie to, by pokazać, że na naszym terenie są wolontariusze, że pracują i jest Europejski Rok Wolontariatu. Po pewnym czasie, kiedy zaczęłam szerzej mówić o tej akcji pięciu jedenastek, podchwycili to moi znajomi z województwa i nie tylko, mówiąc, że: „To jest takie fajne. Przyślij dalej – my też spróbujemy”. I teraz jest już dziewiętnaście miejscowości, w których odbędzie się taka sztafeta.

Z całej Polski?

– Tak. Z całej Polski i nie tylko, bo taka sztafeta odbędzie się również w Gusievie, gdzie mamy swoje Centrum Wolontariatu. W Polsce najdalej w Rzeszowie i Brzeszczach.

Co w tych miejscach się dzieje w związku z tą akcją?

– Sugerujemy, by akcja odbyła się jedenastego o godzinie 11.11, by były promowane wspomniane wartości. Natomiast forma tej sztafety jest w każdym z tych miejscowości dowolna.

Planujecie jakiś finał w Gołdapi?

– Nie planujemy konkretnego finału w Gołdapi. Tym bardziej, że są to koszty, a my na większe wydarzenie środków nie posiadamy. Będziemy starali się podczas naszej sztafety informować o tym, co się będzie działo w innych miejscowościach  uczestniczących.

Samo krzewienie tych idei będzie polegało tylko na przekazie medialnym, czy coś innego będzie się jeszcze działo?

– Udział w sztafecie to indywidualne zaangażowanie się każdej osoby, do której my wszystkich zapraszamy. Biegnijmy razem, w tempie odpowiadającym wszystkim uczestnikom – tu nie chodzi o rywalizację, ale o radość z bycia razem. To promocja wolontariatu, jako nowoczesnej formy patriotyzmu, to hołd ludziom, którzy pomagając innym, pracując społecznie zmieniają naszą małą ojczyznę w miejsca, w których żyje się lepiej, barwniej, ciekawiej…

Dla mnie ciekawostką jest Centrum Wolontariatu w Gusiewie – czy to jest wpływ Twojej działalności?

– Nie tylko mojej, bo i Mirka Bobrowskiego. Pięć lat temu utworzyliśmy to w ramach projektu i koordynuje to Mirek Bobrowski.

Jak przedstawia się teraz sytuacja, jeśli idzie o liczbę wolontariuszy?

– Teraz jest sytuacja zadowalająca, przynajmniej ja to tak widzę. W drugiej połowie września odbył się zlot wolontariuszy z powiatu gołdapskiego. Pojawiły się też osoby chętne do uczestnictwa w wolontariacie z gmin – Dubeninki i Banie Mazurskie. To była forma warsztatów o urozmaiconej tematyce, bo była na przykład pierwsza pomoc i artystyczne granie na bębnach oraz bardzo potrzebne szkolenie przygotowujące do bycia wolontariuszem. Sporo młodych ludzi wtedy się zadeklarowało. Wypracowaliśmy też program na temat, co by chcieli robić jako kluby wolontariatu na swoim terenie.

Odbył się już przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

 

– Tak, to było jubileuszowy, dziesiąty przegląd.

Początki też były ciekawe…

– Tak, nieżyjący już, Marek Łaguna, miał środki od jakiejś firmy, które chciał przeznaczyć na jakąś ciekawą inicjatywę. Ja opowiedziałam mu o pomyśle zrobienia przeglądu i tak razem z Mirkiem zorganizowaliśmy wtedy pierwszy przegląd. Potem również jako Warsztat Terapii Zajęciowej zaczęliśmy składać wnioski do gminy o dofinansowanie. Po pewnym czasie przegląd stał się spotkaniem dwudniowym, czyli zlotem do „Krainy łowców przygód” na „przegląd Małych Form Teatralnych dla Niepełnosprawnych”. Teraz jest to już przegląd międzynarodowy.

To się daje zauważyć i trzeba to podtrzymywać. Przypomnijmy na koniec, od kiedy działa Stowarzyszenie „Partnerstwo Sztuk”.

– Stowarzyszenie działa od 2003 roku, od kwietnia. Wcześniej było to Stowarzyszenie Taneczne „Partnerstwo Sztuk”.

Dziękujmy za rozmowę.

 

Powiązane artykuły