Wiedzą już, jak sadzić las

sadzenie_lasu

sadzenie_lasuRok 2011 został ogłoszony decyzją ONZ – Rokiem Lasów. Jest to więc okazja do wielu działań promocyjnych i edukacyjnych, których celem jest zwiększenie świadomości o roli lasów i wzmocnienie ich ochrony.

Zdrowe asy są też podstawowym elementem zachowania różnorodności biologicznej, siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, źródłem ożywienia, lekarstw i czystej wody. Jedną z ich najistotniejszych funkcji jest utrzymanie stabilnego globalnego klimatu i środowiska.

Co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dubeninkach sadzą kilka drzew na terenie szkoły. W tym roku uczniowie klasy VI wraz z nauczycielem przyrody Beatą Staśkiewicz postanowili posadzić ich więcej. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Gołdap i Szkołą Podstawową nr 1 w Gołdapi udało nam się to. Celem naszym było obsadzenie świerkami wysypiska śmieci w Kośmidrach.

Pani leśnik Marzanna Konieczny na wstępie dokładnie pokazała uczniom jak prawidłowo należy sadzić drzewka, tak aby sadzonki się przyjęły dobrze rosły. Potem uczniowie nauczyli się jak prawidłowo przygotować sadzonki do sadzenia. Jako ważny element leśnicy pokazali uczniom jak prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie używać narzędzi przy sadzeniu drzew.

Po zadaniach przygotowawczych uczniowie mogli wreszcie rozpocząć sadzenie drzewek robiąc to początkowo z pewną obawą, lecz z biegiem czasu bardziej ochoczo i z większą wprawą. W ramach akcji uczniowie obu szkół posadzili łącznie około 200 świerków – oczywiście zielonym do góry. Sadzenie zakończono wspólnym ogniskiem z kiełbaskami oraz dyskusjami na temat wrażeń z wykonanej pracy. (BS)

Fot. Beata Staśkiewicz

sadzenie_lasu sadzenie_lasu sadzenie_lasu


Aktualności

Powiązane artykuły