Jak inwestować po obu stronach?

gusiew_konferencja

gusiew_konferencja– Kiedy otwarto kompleks Piękna Góra, to często na pytanie zadawane gusiewianom: Gdzie pojedziesz na weekend? Odpowiadali, że na narty na Piękną Górę. Po perypetiach, po tak długim czekaniu na przejściu granicznym, teraz już tak mówią rzadko – powiedziała Benedykta Łuszczyk, przedstawicielka samorządu Gusiewa podczas wtorkowej konferencji dotyczącej inwestowania po obu stronach granicy z Rosją.

Spotkanie zorganizował Konsulat RP w Kaliningradzie i tutejszy samorząd. Dyskutowano, rzecz jasna również o problemach na przejściu, jednak głównym tematem było przedstawienie możliwości inwestycyjnych i zachęcenie do wzajemnego inwestowania, albo przynajmniej do zintensyfikowania przepływu informacji i wzajemnych kontaktów.

Ze strony polskiej uczestniczyli głównie przedstawiciele miast związanych z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną (m.in. prezydenci Białegostoku, Ełku i Suwałk), nie wszyscy bowiem wiedzą, że, oprócz ełckiej, suwalskiej i gołdapskiej, dodatkowe filie strefy funkcjonują również w Białymstoku, Grajewie i Małkini. Stronę rosyjską oprócz samorządowców reprezentowali przedsiębiorcy i przedstawiciel Kaliningradzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Spotkanie prowadziła mer Gusiewa Elena Karczomnaja wraz ze Zbigniewem Świerczyńskim, radcą-konsulem, kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie. – Jest to nowa sytuacja, przedstawiciele władz samorządowych tych miast spotkali się w Gusiewiepowiedział konsul.

Na początku Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną przedstawił prezes Wojciech Kierwajtys. Ciekawostką jest między innymi to, że pod względem ilości zatrudnionych w zakładach funkcjonujących w strefie gołdapski „Iryd” znajduje się na drugim miejscu (525 osób) przed firmą „Porta” (1010 osób).

W drugiej części spotkania przedstawiciele samorządów przedstawiali swoje miasta. Możliwości inwestycyjne Gołdapi, zwłaszcza w aspekcie uzdrowiska zaprezentowali: wiceburmistrz Jacek Morzy i Mirosław Słapik z Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap. Samorządy gołdapskie reprezentowali również: starosta Andrzej Ciołek, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Retel, radny Piotr Kuśtowski, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski i Stanisław Sawicki.

W trakcie dyskusji Zbigniew Świerczyński przypomniał, że przedstawiciele Kaliningradu przygotowują „misję przedsiębiorców z obwodu dla SSSE”. Jego zdaniem takie spotkania powinny odbywać się w innych miastach obwodu kaliningradzkiego FR. Natomiast Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, zaproponował utworzenie wspólnej platformy internetowej.

Podczas prezentacji Gusiewa Benedykta Łuszczyk powiedziała między innymi: Jestem zafascynowana tym, że potraficie jednoczyć się jako samorządy. Mówię tu o EGO i współpracy pięciu miast, czyli EGO SA.

Spotkanie zakończył szef rejonu gusiewskiego Andriej Gniezdiłow. Druga część dyskusji o wzajemnych możliwościach inwestycyjnych ma się odbyć niebawem w Polsce. Wydaje się, że zachętą do takich spotkań jest mające nastąpić niebawem podpisanie umowy o małym ruchu granicznym.

gusiew_konferencja gusiew_konferencja gusiew_konferencja gusiew_konferencja gusiew_konferencja


Aktualności

Powiązane artykuły