Chłodna po 20 latach

chlodna

chlodnaDwadzieścia lat temu w Suwalskim Wojewódzkim Domu Kultury przy ulicy Chłodnej miała miejsce pierwsza wystawa w tamtejszej galerii „Chłodna 20”. Zaprezentowano wtedy prace ówczesnego suwalczanina, a obecnie gołdapianina, Tadeusza Krzywickiego.

Twórcą galerii był Marek Sobczak, obecnie renomowany już artysta, będący grafikiem tygodnika „Polityka” (wcześniej kierował m.in. grafikami w tygodniku „Wprost”).

Przez te lata w galerii wystawiali różni artyści, z kraju i zza granicy, także inni gołdapianie, choćby Jarosław Jasiński czy Zbigniew Mieruński.

– Kiedy w 1994 roku połączono Biuro Wystaw Artystycznych i ROKiS, galeria przejęła zarówno zbiory, jak i tradycję wystawienniczą BWA – mówi Jarosław Jasiński. – Kierowaniem galerią przez kilka następnych lat zajmowało się wiele osób, których kadencje były wyjątkowo krótkie, a wynikało to najprawdopodobniej z dużej odpowiedzialności i niemałych nadziei ówczesnego środowiska artystycznego regionu suwalskiego, a także oczekiwań ówczesnych władz kulturalnych w realizowaniu założeń programowych galerii na wysokim poziomie, co w „gorących latach 90.” nie było łatwe. Od kwietnia 2000 roku do dzisiaj funkcję opiekunów galerii pełnią – Halina Mackiewicz i Andrzej Zujewicz. Galeria na przestrzeni dwudziestu lat zorganizowała ponad dwieście wystaw, a co ciekawe powierzchnia wystawiennicza galerii wynosi też ok. 200 m kw.. Organizacja wystaw twórców współczesnych na tej dwustumetrowej przestrzeni wymagała oprócz dokładnego planowania  i przemyślanej aranżacji – rozpisania harmonogramu edukacyjnego dla bardzo dużej ilości szkół które działają na terenie Suwałk; lekcje plastyki i warsztaty prowadzone w galerii to stałe elementy edukacji plastycznej wpisane w jej działalność. Galeria współpracuje z innymi galeriami i uczelniami artystycznymi w Polsce i za granicą. Udostępnia swoją salę wystawienniczą stypendystom i młodym artystom, wspiera ich i promuje.

Wczoraj w tym miejscu odbyły się uroczyste obchody jubileuszu tego artystycznego przybytku. Gołdapskich twórców reprezentował Tadeusz Krzywicki, na wystawie znalazły się również prace Jarosława Jasińskiego i Zbigniewa Mieruńskiego.

Fot. Tadeusz Krzywicki

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Chłodna po 20 latach

 1. Pierwsza wystawa w galerii Chłodna 20

  Pierwszą wystawą w utworzonej przeze mnie i kierowanej galerii Chłodna 20 w Suwałkach, była wystawa rysunku Edwarda Dwurnika. Chodziło o postawienie poprzeczki wysoko – Edward Dwurnik był wówczas najważniejszym artystą w kraju.
  Otwarcie wystawy, inaugurujące dzialalność galerii, odbyło się 9 sierpnia 1991 roku. Edward Dwurnik przyjechał na wernisaż z rodziną i spędził na Suwalszczyźnie trzy dni.
  Wystawa fotografii Tadeusza Krzywickiego – to wystawa druga. Trzecią była prezentacja ogromnych i skandalicznych zarazem fotografii Łodzi Kaliskiej.
  Pozdrawiam
  Marek Sobczak

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...