Wybieram wojewodę!

ROZMOWA Z BURMISTRZEM GOŁDAPI MARKIEM MIROSEM

– Panie Burmistrzu, czy spodziewał się Pan, że Pański długoletni zastępca Marian Podziewski przed czterema laty zostanie Wojewodą Warmińsko-Mazurskim?

 

– Na pewno na powierzenie mu tej funkcji w pełni zasługiwał. Współpracowaliśmy przez wiele lat, jest prawdziwym fachowcem, doświadczonym samorządowcem, człowiekiem z inicjatywą, potrafiącym rozmawiać z ludźmi. Pamiętam, że złożyłem mu wtedy serdeczne gratulacje, chociaż… straciłem doskonałego zastępcę, który zrobił wiele dobrego dla mieszkańców Gołdapi.

– W okresie czterech lat Gołdap i powiat gołdapski z powodzeniem realizowały programy rządowe, nie bez wsparcia wojewody Mariana Podziewskiego…

– To prawda, odczuwaliśmy to wsparcie. W powiecie gołdapskim samorządy realizowały łącznie siedem projektów, pozyskując dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 4,7 miliona złotych. W głównej mierze (58 procent) były to pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Przebudowano 12,26 kilometrów dróg. Pozostałe pieniądze (20 procent) wykorzystano na realizację jednego projektu z Kontraktu Wojewódzkiego 2008 – 2009 (15 procent) oraz na budowę dwóch boisk w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012 (18 procent) i jednego lodowiska z programu Biały Orlik (4 procent).

– Gołdapskie samorządy realizowały też inne programy, ściśle związane z szeroko pojętą pomocą społeczną…

– W powiecie gołdapskim w latach 2007 – 2010 na realizację programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” gminy wydatkowały ogółem niemal 3,5 miliona złotych. Te pieniądze pozwoliły na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Ponadto powiat gołdapski otrzymał na realizację programu „Radosna szkoła” niemal 90 tysięcy złotych, a na budowę lub modernizację placów zabaw ponad 665 tysięcy złotych. Gołdapskie samorządy uczestniczyły również w realizacji programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” – w latach 2009 – 2011 otrzymały ponad 221 tysięcy złotych. Natomiast w ramach realizacji Narodowego Programu Stypendialnego 2947 uczniów otrzymało stypendia w łącznej wysokości 1,6 miliona złotych.

– I jeszcze dwie niezwykle ważne inwestycje – budowa obwodnicy Gołdapi oraz rozbudowa przejścia granicznego. Tu również decyzje i starania wojewody Mariana Podziewskiego były niezbędne, aby mogły zostać zrealizowane.

– Jeśli chodzi o obwodnicę Gołdapi, to rzeczywiście wojewoda podejmował wszelkie inicjatywy i jak najszybsze decyzje, by mogła zostać zbudowana. Dzięki jej otwarciu zupełnie inaczej wygląda ruch w mieście, jest też bezpieczniej. Znacząco poprawiła się dostępność komunikacyjna. Całkowity koszt tej inwestycji to 132 miliony złotych. Ważna jest również rozbudowa przejścia granicznego w Gołdapi. Pozwoli ona na zwiększenie ruchu granicznego, gdyż będą mogły przejeżdżać samochody ciężarowe o ładowności powyżej 3,5 tony. To z pewnością dobra wiadomość dla przedsiębiorców i pozwoli na jeszcze bardziej intensywną polsko-rosyjską współpracę gospodarczą. Koszt tej inwestycji to ponad 58,5 miliona złotych, a tylko w tym roku wojewodzie udało się pozyskać z rezerwy celowej budżetu państwa dodatkowo niemal 3,5 miliona złotych.

– Przed nami bardzo ważne wydarzenie społeczno-polityczne – wybory parlamentarne. Wojewoda Marian Podziewski startuje do Sejmu. Jak Pan Burmistrz ocenia jego szanse?

– Przede wszystkim zachęcam, abyśmy poszli do urn, aby wybrać osoby godne naszego zaufania, osoby, które tam, w parlamencie, będą pracować dla rozwoju naszego regionu, dla rozwoju całego kraju. Pójdźmy do urn, aby wybrać osoby, dla których pomyślność społeczeństwa stoi na pierwszym miejscu. Takim człowiekiem jest z pewnością wojewoda warmińsko-mazurski, a – dodam – mój serdeczny przyjaciel Marian Podziewski. Nie mam wątpliwości, że jest najlepszym kandydatem i serdecznie życzę mu powodzenia. Ja wybieram wojewodę!

– Dziękuję za rozmowę, Panie Burmistrzu!

 

 

 

 

 

ogłoszenie płatne


Aktualności

Powiązane artykuły

10 komentarzy do “Wybieram wojewodę!

 1. Janek

  „W latach 2008 – 2011 nasze województwo otrzymało łącznie ponad 268,5 miliona złotych z budżetu państwa na wsparcie inwestycji realizowanych przez samorządy. … W powiecie gołdapskim samorządy realizowały łącznie siedem projektów, pozyskując dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 4,7 miliona złotych. ”
  Niezbyt chojny byłaś Panie Wojewodo dla ziemi gołdapskiej. Tylko statystycznie licząc 258,5 mliona podzielić na 21 powiatów w województwie = średnio 12,79 miliona… czyli mogliśmy otrzymać jakieś 8,07 miliona więcej…
  A były niepowtarzalne 4 lata szansy, zmarnowanej szansy…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Marcin

   Z pustego nie naleje, choć osobiście uważam, że robienie z tego miasta skansenu uzdrowiskowego to zły pomysł. Powinno się ściągać inwestorów (nie hipermarkety), nowe fabryki, zakłady przetwórstwa, mamy tyle lasów, dlaczego, by nie sprowadzić fabryki Ikei takiej jak w Koszkach (Podlaskie) – większa dziura jak Kowale
   Za wysokie loty jak dla Wojewody, trzeba pewnie temu dać w łapę, z tym pogadać a tego odsunąć, itd……..

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Hej no Janku

  Już chciałem skarcić Cię za takie przeliczanie niesprawiedliwe – bo przecież powiat powiatowi nierówny, że bardziej godziłoby się przeliczyć na głowę mieszkańca. Przeliczyłem i wyszło jeszcze gorzej. Bo mieszkańcy naszego powiatu to 1,88% populacji województwa a 4,7 mln to 1,75% z kwoty 268,5 mln. Mieścimy się w normie wojewódzkiej.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Jan

  Licząc z powierzchi (powiat 2,2% województa – http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/olsz/ASSETS_10p00_03.pdf) też nie wychodzi na plus – 258,5mln X 2,2% = 5,69mln…
  Ale może to efekt starań i skuteczności naszych lokalnych włodarzy?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. A może jest to efekt tego że jak radni ogólnopolskiej partii zbudują coś w Olsztynie to w wyborach ogólnokrajowych może to dać o wiele więcej głosów dla tej partii niż ciułanie na prowincji…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Marcin

   No na pewno ważniejsze jest poparcie 180.000 Olsztyna niż małoznanej 15.000 Gołdapi

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. Jestem za...

  Warto dokładniej czytać to co jest dość jasno powiedziane: „W powiecie gołdapskim samorządy realizowały łącznie siedem projektów, pozyskując dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 4,7 miliona złotych.” Czepiacie się, że wojewoda za mało dał – dał tyle o ile go poproszono. A z tego zdania wynika że to samorządowcy dostali tyle o ile prosili.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Jan

  Nikt się nie czepia tylko liczy. Zawsze byliśmy na szarym końcu, i tak zostało, mimo sprzyjającej „konstelacji gwiazd”. Nie trzeba było się oglądać na pochodzenie tylko ładować kasę w nasz region.”Samorządy dostały tyle ile chiały” – chłopaki znają się jak łyse konie (Miros-Słoma-Podziewski). Jak by chcieli to by zrobili duuuużo więcej…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Marcin

  Nawet lepiej się znają…. jeden drugiemu coś załatwia

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. ziomek

  Brawo Panie Burmistrzu. Teraz gdy jest potrzeba ” wszystkich rąk na pokład” razem w drużynie z Pana kolegą Premierem Tuskiem, Pan w szalupie ratunkowej pod logiem PSL zaczepiony do statku na sznureczku. Ta łódeczka bardzo łatwo może podłączyć się pod tratwę p.n. Premier Kaczyński. To jest sprawdzian nieskazitelnego charakteru i ludzkiej przyzwoitości. Brawo.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...